Pēdējo gadu laikā Rīgas apkaimēs pakāpeniski ievieš arvien vairāk 30 km/h ātruma ierobežojuma zonas, lai uzlabotu satiksmes drošību un padarītu pilsētvidi draudzīgāku visiem satiksmes dalībniekiem. Šāda prakse tiek ieviesta, ņemot vērā vairākus satiksmes drošību ietekmējošus faktorus. Par šādu zonu efektivitāti liecina citu Eiropas valstu piemēri.
Rīgā pirmo 30 km/h ātruma ierobežojuma zonu ieviesa jau 2020. gadā, kad šādu zonu ierīkoja Āgenskalnā, un kopš tā laika šādi ierobežojumi pakāpeniski tiek ieviesti citos Rīgas rajonos. Šajā rakstā apskatīsim, kā 30 km/h zonas veicina drošību un kā izvairīties no sodiem.
Kāpēc Rīgā tiek ieviesti 30 km/h ātruma ierobežojumi?
Ātruma ierobežojumu 30 km/h zonu ieviešana Rīgā ir balstīta uz starptautisku pieredzi un ņemot vērā vairākus satiksmes drošību ietekmējošus faktorus. Līdzīgas zonas jau ir veiksmīgi ieviestas daudzās citās Eiropas pilsētās, kur tās ir būtiski samazinājušas ceļu satiksmes negadījumu skaitu un uzlabojušas pilsētvidi.
Pētījums “Review of City-Wide 30km/h Speed Limit Benefits in Europe”, ko publicējusi Atēnu Tehniskā Universitāte (NTUA), analizēja 30 km/h ātruma ierobežojuma ietekmi 40 Eiropas pilsētās, tostarp Parīzē, Londonā, Briselē un Helsinkos. Rezultāti parādīja, ka šādu zonu ieviešana ir devusi ievērojamus ieguvumus:
- Ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaits samazinājies par 37%;
- Izmešu daudzums samazinājies par 18%;
- Trokšņa piesārņojums samazinājies par 2,5 dB;
- Degvielas patēriņš samazinājies vidēji par 7%.
Rīgā šīs zonas tiek ieviestas, ņemot vērā vairākus satiksmes drošību ietekmējošus faktorus. Pilsētas teritorijā, kur ielas ir pārblīvētas ar novietotiem transportlīdzekļiem, brauktuvju un ietvju platums ir ierobežots, un ir daudz izglītības iestāžu, ātruma samazināšana būtiski uzlabo drošību gājējiem un velosipēdistiem. Tāpat tiek ņemta vērā krustojumu un līkumu pārredzamība, satiksmes intensitāte, kā arī citi aspekti, kas var radīt paaugstinātu avāriju risku.
Vietas, kur 30 km/h ierobežojumi ir spēkā
Rīgā 30 km/h ātruma ierobežojuma zonas tiek ieviestas kopš 2020. gada, un līdz šim pilsētā ir izveidotas 15 šādas zonas. Piemērām, centra apkaimē ātruma ierobežojuma zonu ieviesa starp Brīvības, Tallinas, Aleksandra Čaka, Marijas ielu un Merķeļa ielu. Savukārt Grīziņkalna apkaimē, kā arī divās vietās Klusā centra apkaimē ātruma ierobežojuma zonu ieviesa 2021. gadā.
Lai uzzinātu precīzas vietas, kur šie ierobežojumi ir spēkā, Rīgas pašvaldība ir izstrādājusi aktuālu karti, kurā apkopotas visas 30 km/h zonas Rīgas apkaimēs. Šī karte tiek regulāri atjaunināta, un to var apskatīt šeit: Rīgā 30 km/h ātruma ierobežojumi.
Avots: Delfi.lv
Kā ātruma ierobežojumi ietekmē satiksmi?
30 km/h zonas tiek ieviestas ar mērķi uzlabot satiksmes drošību un padarīt pilsētvidi pieejamāku visiem satiksmes dalībniekiem. Lai gan sākotnēji šādi ierobežojumi var šķist kā neērtība autovadītājiem, pētījumi un citu Eiropas pilsētu pieredze rāda, ka tie būtiski samazina ceļu satiksmes negadījumu skaitu un smagumu. Apskatīsim dažus no galvenajiem transportlīdzekļu, gājēju un velosipēdistu ieguvumiem.
Ieguvumi gājējiem un velobraucējiem
30 km/h ierobežojumi visvairāk uzlabo neaizsargāto satiksmes dalībnieku – gājēju un velobraucēju – drošību. Lēnāks braukšanas ātrums dod autovadītājiem vairāk laika reaģēt uz situācijām uz ceļa, ievērojami samazinot sadursmju risku. Turklāt, ja negadījums tomēr notiek, tā sekas ir daudz mazākas. Arī velobraucējiem šie ierobežojumi nozīmē drošāku un ērtāku pārvietošanos.
Ietekme uz autovadītājiem
Lai gan 30 km/h ierobežojumi autovadītājiem var šķist kā faktors, kas palēnina satiksmi, ilgtermiņā tie veicina vienmērīgāku un drošāku braukšanu. Lēnāks ātrums samazina pēkšņu bremzēšanu un agresīvu braukšanu, kas palīdz izvairīties no avārijām un sastrēgumiem.
Kopumā 30 km/h zonas veicina mierīgāku un drošāku satiksmi, kurā visi satiksmes dalībnieki – gan autovadītāji, gan gājēji un velobraucēji – var justies drošāk.
Kā izvairīties no sodiem ātruma ierobežojuma zonās?
Lai izvairītos no ātruma ierobežojuma 30 km/h pārsniegšanas, svarīgi pievērst uzmanību ceļa zīmēm, jo šīs zonas ir skaidri apzīmētas un zīmes parasti atrodas pie iebraukšanas tajās. Tāpat ieteicams braukt atbilstoši satiksmes plūsmai, jo, ja vairums autovadītāju ievēro ierobežojumu, arī pašam ir vieglāk tam pielāgoties.
Jāpievērš uzmanība arī ceļa apstākļiem – 30 km/h zonas parasti atrodas vietās ar intensīvu gājēju un velobraucēju kustību, šaurām ielām un daudzām stāvošām automašīnām, tāpēc lēnāks ātrums palīdz laikus pamanīt iespējamos šķēršļus. Papildu drošībai var izmantot kruīza kontroli, kas daudzos auto palīdz uzturēt nemainīgu braukšanas ātrumu un neļauj nejauši pārsniegt atļauto 30 km/h robežu.
Sodi par ātruma pārsniegšanu
Ja tomēr neievērosi 30 km/h ātruma ierobežojumu, par to var nākties maksāt sodu atbilstoši Ceļu satiksmes likumā noteiktajam. Piemēram,
Ja ātrums pārsniegts par 11–20 km/h, sods var būt brīdinājums un 8 naudas soda vienības (40 eiro). Savukārt, ja ātrums pārsniegts par 21–30 km/h, sods ir 16 NSV (80 eiro) un tiek piešķirts 1 soda punkts. Jo lielāks ātruma ierobežojuma 30 km/h pārkāpums, jo lielāks sods un vairāk soda punktu.
Apkopojot svarīgāko par šīm zonām, 30 km/h ātruma ierobežojumi ir būtisks solis drošākas un ērtākas pilsētvides veidošanā, un šādas zonas Rīgas apkaimēs pakāpeniski ievieš no 2020.gada. Šādu zonu ieviešana būtiski samazina ceļu satiksmes negadījumu skaitu un to smagumu, uzlabo transportlīdzekļu, gājēju un velosipēdistu drošību, kā arī veicina mierīgāku satiksmes plūsmu.
Lai gan 30 km/h ierobežojumi tiek ieviesti, lai uzlabotu satiksmes drošību un padarītu pilsētvidi draudzīgāku visiem satiksmes dalībniekiem, to ieviešana ne vienmēr ir vienkārša. Nereti iedzīvotāji saskaras ar informācijas trūkumu un neskaidrībām par šo zonu atrašanās vietām, kas var novest pie negaidītiem sodiem un jautājumiem par ierobežojuma piemērošanas loģiku dažādos diennakts laikos un situācijās.
Iedzīvotāja komentārs, kas dzīvo Rīgas Centrā:
“Kad šis ierobežojums tika ieviests, iedzīvotājiem, īpaši centrā dzīvojošajiem, trūka informācijas. Tas netika atbilstoši nokomunicēts. Pirmajās dienās, pat izbraucot no mājas, nebija iespējams zināt, ka Tu atrodies 30 km/h ierobežojumu zonā. Daudzi saņēma sodus, daži pat divus vienā dienā – gan izbraucot, gan atgriežoties mājās, pārvietojoties ar 45 km/h. Vēlāk, reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām, Rīgas pašvaldība izvietoja brīdinošās zīmes Rīgas centrā, kas norādīja, ka atrodies ierobežojumu zonā.
Tajā pašā laikā rodas jautājums – kāpēc šis ierobežojums ir spēkā arī vakaros, kad ielas ir tukšas, un brīvdienās, kad satiksme ir ievērojami mazāka? Sastrēgumstundās tas pat pasliktina satiksmes plūsmu, jo autovadītāji lēnāk šķērso krustojumus pie luksofora gaismām.
Ir skaidrs, kāpēc šādi ierobežojumi ir nepieciešami pie skolām vai vietās, kur ir aktīva gājēju plūsma, tomēr citviet šī ātruma ierobežojuma pamatojums nav saprotams”
Iedzīvotāju viedokļi par 30 km/h zonām ir dažādi, un daži uzskata, ka to ieviešanai jābūt elastīgākai, pielāgojot ierobežojumus konkrētajai situācijai. Lai šādas izmaiņas būtu veiksmīgas, būtiska ir gan efektīva komunikācija ar iedzīvotājiem, gan pastāvīga šo zonu ietekmes izvērtēšana.