Auto apdrošināšana ceļojumā – kas jāzina pirms došanās ārpus valsts?

Auto apdrošināšana ceļojumā – kas jāzina pirms došanās ārpus valsts?

Auto ceļojumi sniedz ne tikai brīvību un iespēju izpētīt jaunas vietas savā tempā, bet arī uzliek lielāku atbildību par drošību un iespējamajiem riskiem. Neatkarīgi no tā, vai dodies uz kaimiņvalsti vai tālāku galamērķi, svarīgi parūpēties, lai tavs transportlīdzeklis būtu pienācīgi apdrošināts. Ceļojumā var rasties neparedzētas situācijas, un atbilstoša apdrošināšana var pasargāt tevi no lieliem finansiāliem zaudējumiem un nepatīkamiem pārsteigumiem.

Auto apdrošināšana ceļojumos – kāpēc tā ir nepieciešama?

Ceļojot ar automašīnu ārpus valsts, apdrošināšana ir būtiska, lai pasargātu sevi no neparedzētiem izdevumiem. Ceļā var rasties dažādas neparedzētas situācijas – sākot no nelieliem bojājumiem līdz nopietnām avārijām.

Ja iekļūsi satiksmes negadījumā, apdrošināšana var segt remonta izmaksas, medicīniskos izdevumus un trešo personu zaudējumus. Ja automašīna tiek nozagta vai sabojāta vandālisma dēļ, KASKO apdrošināšana var palīdzēt segt zaudējumus. Tāpat ceļojuma laikā var rasties arī tehniskas problēmas, kur palīdzība uz ceļa (piemēram, evakuācija vai tehniskā palīdzība uz ceļa) var būt ļoti noderīga.

Kādi auto apdrošināšanas veidi ir spēkā ārzemēs?

Divi galvenie auto apdrošināšanas veidi, kas darbojas arī ārzemēs, ir KASKO un OCTA. Apskatīsim svarīgāko par KASKO un OCTA polisi ceļojuma laikā.

OCTA un tās darbības teritorija

Obligātā civiltiesiskās atbildības apdrošināšana jeb OCTA ir apdrošināšanas polise, kas sedz transportlīdzekļa īpašnieka vai vadītāja civiltiesisko atbildību ceļa satiksmes negadījuma gadījumā.

Latvijā izsniegta OCTA polise parasti ir derīga ne tikai Latvijā, kur tā ir obligāta, bet arī citās Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīs. Tas nozīmē, ka, ceļojot pa lielāko daļu Eiropas, OCTA segs iespējamos trešo personu zaudējumus ceļu satiksmes negadījuma gadījumā.

OCTA visbiežāk darbojas šādās valstīs: Lietuvā, Igaunijā, Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Čehijā, Dānijā, Francijā, Grieķijā, Horvātijā, Īrijā, Itālijā, Kiprā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Polijā, Portugālē, Rumānijā, Slovākijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā, Ungārijā, Vācijā, Zviedrijā, Lihtenšteinā, Islandē, Norvēģijā, kā arī Šveicē, Bosnijā un Hercegovinā, Melnkalnē, Serbijā, Lielbritānijā un Ziemeļīrijā, Andorā. Taču, ja plānojat doties uz valstīm, kurās OCTA nav spēkā, ir nepieciešams iegādāties “Zaļo karti”, kas nodrošina līdzvērtīgu segumu. 

Pirms došanās ceļojumā ir svarīgi pārbaudīt, vai jūsu OCTA polise ir derīga galamērķa valstī vai arī ir nepieciešams iegādāties “Zaļo karti”.

KASKO apdrošināšana ceļojumā

Atšķirībā no OCTA, kas attiecas tikai uz trešo personu zaudējumu atlīdzināšanu, KASKO apdrošināšana sedz arī paša transportlīdzekļa bojājumus, kas ir radušies dažādu apstākļu dēļ. Taču, pirms dodies ceļojumā, ir svarīgi pārbaudīt, vai tava KASKO polise darbojas ārvalstīs un kāds ir tās segums.

KASKO polises darbības teritorija ir atkarīga no konkrētā apdrošinātāja noteikumiem. Daudzi apdrošinātāji piedāvā segumu visā Eiropā un dažās kaimiņvalstīs ārpus ES, bet var būt izņēmumi. Piemēram, valstīs, kurās pastāv paaugstināts risks (piemēram, Ukrainā), polise var nebūt spēkā.

KASKO apdrošināšana ceļojumā piedāvā plašāku risku segumu. Ja automašīna tiek sabojāta vai notiek ceļu satiksmes negadījums, apdrošinātājs var nodrošināt tehnisko palīdzību un evakuāciju uz tuvāko servisu vai pat uz mājām. Turklāt KASKO var segt arī automašīnas remontu ārzemēs, kas palīdz izvairīties no neplānotiem izdevumiem. Ja transportlīdzeklis vairs nevar piedalīties ceļu satiksmē, dažas polises piedāvā maiņas auto, lai ceļojums varētu turpināties bez lieliem sarežģījumiem. Tieši tāpēc pirms ceļojuma ieteicams sazināties ar savu apdrošinātāju un precizēt, kāds ir KASKO segums ceļojuma galamērķī.

Ceļojuma apdrošināšana un auto apdrošināšana – kā tās savstarpēji papildina viena otru?

Ceļojuma apdrošināšana var segt negadījumus, kas saistīti ar auto, taču tā attiecas nevis uz transportlīdzekļa bojājumiem, bet gan uz vadītāja un pasažieru veselību, kā arī citiem ar ceļojumu saistītiem izdevumiem. Piemēram, ja autoavārijā tiek gūtas traumas, apdrošināšana var segt ārstēšanās un slimnīcas uzturēšanās izmaksas.

Papildu segumi ceļojumu apdrošināšanā, kas var būt noderīgi auto ceļojumā:

  • Medicīniskie izdevumi – sedz ārstēšanās un hospitalizācijas izmaksas, ja ceļojuma laikā rodas veselības problēmas, tostarp pēc autoavārijas.
  • Bagāžas apdrošināšana – ja auto tiek apzagts un tiek zaudēti personīgie priekšmeti (piemēram, bagāža, elektronika), šis segums palīdz atgūt zaudējumus.
  • Juridiskā palīdzība – ja ārvalstīs nepieciešama juridiska palīdzība, piemēram, strīdos, kas saistīti ar ceļu satiksmes negadījumiem.

Lai nodrošinātu maksimālu aizsardzību auto ceļojuma laikā, vislabāk ir apvienot OCTA un KASKO apdrošināšanas polisi ar ceļojuma apdrošināšanu. Šāds risinājums ne tikai pasargā transportlīdzekli no finansiāliem zaudējumiem, bet arī nodrošina vadītāja un pasažieru drošību.

Kā pārbaudīt auto apdrošināšanu pirms došanās ceļojumā?

Pirms došanās ceļojumā ir svarīgi pārbaudīt, vai tava OCTA un KASKO polise ir derīga galamērķa valstī. To var izdarīt, sazinoties ar savu apdrošinātāju vai pārskatot polises noteikumus, kuros norādītas valstis, kurās tā ir spēkā. Ja plāno doties uz valsti, kur OCTA nav derīga, iespējams, būs nepieciešama Zaļā karte, kas apliecina civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas spēkā esamību ārvalstīs. 

Kā rīkoties, ja ceļojumā notiek negadījums?

Ja ceļojumā notiek negadījums, pirmais solis ir nodrošināt savu un pasažieru drošību – ieslēgt avārijas signālus, uzvilkt atstarojošo vesti un novietot brīdinājuma trīsstūri. Pēc tam jāizsauc ceļu policija un, ja ir cietušie, arī neatliekamā palīdzība. Ja automašīna vairs nevar turpināt ceļu, var būt nepieciešama auto evakuācija, ko var nodrošināt apdrošinātājs. Ja ar auto vairs nevar braukt, KASKO polise var segt arī nomas auto izdevumus, ja tas ir iekļauts apdrošināšanas līgumā.

Lai pieteiktu apdrošināšanas gadījumu, pēc iespējas ātrāk jāsazinās ar savu apdrošinātāju un jāsniedz informācija par negadījumu. Ja esat ārzemēs, var būt nepieciešams arī ziņot vietējām iestādēm.

Apkopojot svarīgāko – dodoties ceļojumā ar auto uz ārzemēm, svarīgi pārliecināties, ka OCTA un KASKO apdrošināšanas polises ir spēkā galamērķa valstī, kā arī apsvērt papildu ceļojuma apdrošināšanu vadītāja un pasažieru aizsardzībai. Ceļu satiksmes negadījumā būtiski ir nekavējoties nodrošināt drošību, sazināties ar atbildīgajām iestādēm un informēt apdrošinātāju par situāciju. Lai izvairītos no neparedzētiem izdevumiem un juridiskām problēmām, pārbaudiet un sakārtojiet auto apdrošināšanu laikus, nodrošinot sev mierīgu un drošu ceļojumu!