Pagājušā gada beigās Balcia spēra drosmīgu un nozarei neierastu soli – izveidoja unikālu videospēles Fortnite karti “Balcia Mega Mansion”, kļūstot par Baltijā pirmo savas apdrošināšanas uzņēmumu, kas sastopams metaversa digitālajā 3D pasaulē. Balcia unikālo spēles karti izstrādāja radošā spēļu aģentūra "Be Loud" no Polijas, kam ir plaša pieredze spēļu izstrādē un kampaņu veidošanā metaversā, kā arī dažādu radošu risinājumu izveidē ar mērķi sasniegt tieši Z paaudzes auditoriju.
Balcia Latvijas mārketinga vadītāja un grupas zīmola vadītāja Kristiāna Valbe-Uzrauga aicināja uz sarunu “Be Loud” galveno spēļu vadītāju Vojcehu Vrubelu (Wojciech Wróbel), lai uzzinātu vairāk par to, kā spēļu un metaversa pasaule var kļūt par noderīgu rīku zīmola tēla veidošanā un mārketingā, kas jāņem vērā uzņēmumiem, kas vēlas izmantot spēļošanas (gamification) elementus un kas šo nozari sagaida nākotnē.
Kādēļ spēļošanai būtu jābūt daļai no zīmola stratēģijas, un kāds uzņēmumiem ir galvenais ieguvums no šīs pieejas?
Tas ir atkarīgs no konkrēta uzņēmuma galvenā fokusa. Bet īsumā – spēļošana darbojas, jo mēs visi esam spēlētāji. Mēs visi kā cilvēki vēlamies izklaidēties un piedalīties jautrās aktivitātēs. Mums patīk spēlēt. Šobrīd pasaulē ir ļoti daudz spēlētāju – tas ir plašs lietotāju kopums, ko mēs varam uzrunāt. Turklāt viņi var būt ļoti lojāli zīmolam, tiklīdz esi ieguvis viņu uzticību.
Ir ļoti svarīgi atcerēties, ka spēļošana veicina zīmola atpazīstamību, tā veicina iesaisti un galu galā arī monetizāciju, palielinot peļņas iespējas. Kurš zīmols gan to nevēlas?
Kādi ir galvenie elementi, kas padara spēļošanu par lielisku rīku zīmola redzamībai un atpazīstamībai?
Galvenie elementi ir tie, kas padara spēļošanu pievilcīgu lietotājiem. Zīmoli izmanto tādus spēļošanas instrumentus kā sacensības un progresa sajūtas radīšana, kā arī vissvarīgāko – kopienas veidošanu. Kopiena, ko izveidosi ap savu zīmolu un ap produktu, ir vissvarīgākā daļa.
Tev jau ir bijusi iespēja strādāt kopā ar Balcia, veidojot mūsu Fortnite spēli. Pastāsti vairāk par šo sadarbību!
Mums ir liela pieredze ar spēlēm, spēļošanu un metaversu, un sadarbība ar Balcia bija vienreizēja pieredze. Balcia jau bija ļoti labs pamats, lai izmantotu spēļošanu un iekļautos spēļu pasaulē. Šī sadarbība nebija tikai spēles elementu iekļaušana pakalpojumos, bet gan ieiešana spēļu pasaulē, iekļaujot Balcia Fortnite spēlē.
Balcia ir foršs zīmols, jūs jau darāt foršas lietas, un jūs izskatāties un uzvedaties forši, jūs esat citādāki nekā citi zīmoli, jo īpaši apdrošināšanas jomā. Tāpēc strādāt ar jums bija lieliska pieredze.
Ko citi uzņēmumi varētu mācīties no mūsu pieredzes, no Balcia spēļu izstrādes?
Ļoti svarīgi ir saprast kopienu un tās vajadzības. Vairums zīmolu vai vismaz daļa no tiem domā par spēļu pasauli, vadoties pēc savām vajadzībām un vērtībām, pilnībā neņemot vērā spēlētāju vērtības un pieredzi jau esošajā kopienā, par kuras daļu mēs būtībā vēlamies kļūt.
Tas ir tas, ko Balcia darīja ļoti labi un kam Balcia ir atvērta – saņemt atsauksmes, uzklausīt un būtībā mijiedarboties ar komūnu un būt atvērtiem viņu vērtībām un produkta pielāgošanai. Galu galā produkts ir šī spēļošanas pieredze metaversā, un tas ir jāpielāgo spēlētājam. Un Balcia gadījumā tas darbojās ļoti labi. Manuprāt, tas ir svarīgākais, ko varētu aizgūt citi zīmoli.
Kā zīmoliem, izmantojot spēles un spēļošanu, atrast līdzsvaru starp jautrību un iesaisti un uzņēmējdarbības mērķiem?
Tas ir ļoti labs jautājums. Ir ļoti viegli ielēkt spēļošanas popularitātes vilcienā un pārspīlēt ar spēļošanu. Tas noved pie produkta vai pakalpojuma “pārspēļošanas”, kā rezultātā mūsu klienti un mērķauditorijas koncentrējas tikai uz spēļošanas aspektu, aizmirstot par pašu produktu.
Ir gadījumi, kad zīmoli, piemēram, ievieš pakalpojumā spēļošanu, tā varētu būt ieteikšana draugam, lai iegūtu vairāk klientu, vai kādas darbības, par kurām var saņemt noteikta veida atlīdzību. Taču ar to visu var pārspīlēt, un rezultātā pakalpojums vai produkts faktiski zaudē savu vērtību un klienta interesi, jo klients fokusējas tikai uz spēļošanas aspektu un zīmola sagatavotajām balvām.
Tāpat ir zīmoli, kas nepietiekami izmanto spēļošanu un vienkārši palaiž garām tās priekšrocības un potenciālu palielināt klientu mērķauditorijas iesaisti.
Tāpēc mēs uzsveram, cik svarīgs ir tas, ko mēs saucam par vienkāršības dziļumu. Mēs izmantojam vienkāršu mehāniku, kas ir zināma no spēļu izstrādes pasaules, piemēram, progresu, konkurenci un kopienu, par ko jau runājām. Un īstenojam to tā, lai tas netraucētu galvenajam produktam vai pakalpojumam. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir radīt šo spēļu pieredzi ārpus paša pakalpojuma. Kā mēs to izdarījām, izmantojot jau esošu vidi, Fortnite ekosistēmu, un jau esošu kopienu.
Kādas tendences vai jaunas tehnoloģijas šobrīd ir aktuālas spēļu spēlēšanas jomā?
Spēļu nozare kopumā nepārtraukti attīstās, un nemitīgi tiek radīti, piemēram, jauni spēļu dzinēji. Protams, mēs koncentrējamies uz UEFN, Fortnite Unreal Engine, tas ir mūsu uzmanības centrā. Šobrīd visās nozarēs strauji attīstās mākslīgā intelekta rīku un tehnoloģiju ieviešana, bet spēļu pasaulē un spēļu ekosistēmā tā pieaugs vēl vairāk. Šīs tehnoloģijas tiks apvienotas ar spēļu izstrādes projektiem un metaversa projektiem.
Tas zīmoliem noteikti būtu jāņem vērā – ne tikai metaverss, bet arī tā apvienošana ar pastāvīgā attīstībā esošo mākslīgā intelekta tehnoloģiju. Manuprāt, tas būs nākamais lielais notikums.
Kas būs nākamā lielā “lieta”, ko zīmoli izmantos saistībā ar spēļu nozari?
Es domāju, ka spēles vai spēļu platformas, kas ļauj radīt un piedāvāt klientiem metaversa pieredzi, kļūs vēl lielākas, jo šobrīd tas ir tikai sākums. Pagaidām nav daudz zīmolu, kas ir gatavi ieiet metaversā, spēļu metaversā, spēļu pasaulē. Taču ir platformas, piemēram, Roblox un Fortnite, kur var izveidot savu metaversu un spēļu pieredzi. Vairāki lielie spēlētāji, kā Disney vai Nike un citi lielie uzņēmumi, jau iegulda lielu naudu un pūles Fortnite.
Tāpēc es domāju, ka ar laiku šī pasaule kļūs daudz, daudz lielāka. Un arī tendence, ko nedaudz pieminēju, atbildot uz tavu jautājumu par to, kā notika sadarbība ar Balcia, – tā ir ļoti reta iespēja zīmolam pielāgot savu komunikācijas veidu spēlētājam, pielāgot to saņēmēja pusei.
Veidojot metaversa spēļu kampaņas nākotnē, tas kļūs vēl populārāk un svarīgāk. Par metaversu un spēļu ekosistēmu būs daudz lielāka interese, un, kā vienmēr, būs lielāka konkurence par lietotāju uzmanību. Un uzvarēs tikai labākie projekti, jo tagad, ja tu izveido šādu neparastu projektu, tas uzreiz pievērš cilvēku uzmanību – ir mārketinga ažiotāža, spēlētāji ir ieinteresēti, un viņi visbiežāk arī sāks spēlēt. Protams, vispirms spēlei ir jābūt labai. Šobrīd zīmoli, kas ieiet metaversā, pievērš daudz uzmanības.
Taču tuvākajos gados, kad aizvien vairāk zīmolu ielēks šajā vilcienā, spēles kvalitāte, vēstījuma pielāgošana un pakalpojumi kļūs arvien nozīmīgāki. Radošajam risinājumam būs lielākā loma, lai projekts būtu veiksmīgs. Balcia to jau izdarīja ļoti labi veidā.
Ja tev būtu iespēja piešķirt spēles elementus jebkuram ikdienas uzdevumam, kas tas būtu?
Mana pirmā atbilde, kas nāk prātā, būtu zobu tīrīšanai, bet tas jau ir izdarīts, jo mums ir zobu birstes, kas novibrē pēc divām minūtēm, vai bērnu zobu birstes, kas pat spēj atskaņot mūziku. Tātad zobu mazgāšanai jau ir piešķirti spēles elementi, bet es noteikti padarītu par spēli matu mazgāšanu. Man ļoti patīk mani garie mati, taču dažkārt parūpēties par tiem ir pilna laika darbs, tāpēc to varētu padarīt interesantāku, piešķirot spēļošanas elementus.
Tagad nedaudz par tevi pašu. Kāda ir tava visu laiku mīļākā spēle?
Tā ir spēle, kuru es mīlu un vienlaikus ienīstu. Tā ir League of Legends no Riot Games. Tā ir mana mīļākā spēle. Es esmu pavadījis visvairāk laika, spēlējot to jau no mazotnes, šķiet, ka no 12 gadu vecuma. Tā tika izveidota, kad man bija kādi deviņi vai desmit gadi. Tātad sāku spēlēt tās pirmsākumos un joprojām reizēm spēlēju šo spēli. Iespējams, daudzi no jums to sapratīs – manas spilgtākās atmiņas ar šo spēli ir no agrākiem laikiem, no pirmajiem gadiem, kad es to spēlēju.
Kā tu raksturotu spēļošanas vai spēļu nākotni vienā vārdā?
Manuprāt, tam jābūt "kopiena".
Jā, es domāju, ka mēs patiešām redzam, ka kopiena ir spēļu pasaules un visa tajā notiekošā mugurkauls. Spēlētāji ir spēļu nozares virzītājspēks. Ja neviens nespēlētu, kas tad notiktu?
Mēs radām šīs spēles un pieredzi kādam, lai viņš jautri pavadītu laiku un gūtu prieku