Ceļu satiksmes drošība ir ikviena autovadītāja prioritāte un īpaša uzmanība jāpievērš bērnu drošībai transportlīdzekļos.
Bērna atrašanās priekšējā sēdeklī ir jautājums, kas bieži rada neskaidrības vecākiem. Kad bērns var sēdēt priekšā?
Latvijā bērni priekšējā sēdeklī bez bērnu krēsliņa vai palikņa drīkst sēdēt no 12 gadu vecuma, vai arī tad, ja viņu augums pārsniedz 150 cm. Svarīgi ir ievērot drošības noteikumus — bērnam vēl nesasniedzot 150 cm auguma atzīmi, ir jālieto piemērots sēdeklītis, ja tas ir nepieciešams, lai nodrošinātu pienācīgu aizsardzību ceļu satiksmes negadījumu gadījumā.
Bērnu sēdekļu veidi
Nepareizi izvēlēts vai uzstādīts sēdeklītis var ievērojami palielināt traumu risku ceļu satiksmes negadījumos. Tāpēc ir svarīgi saprast, kādi bērnu sēdekļu veidi ir pieejami un kā izvēlēties piemērotāko atbilstoši bērna vecumam, svaram un augumam.
- Mazuļu autokrēsliņi (0–13 kg):
- Piemēroti jaundzimušajiem un zīdaiņiem.
- Vienmēr uzstādāmi ar skatu pretēji braukšanas virzienam, lai nodrošinātu kakla un mugurkaula aizsardzību.
- Parasti aprīkoti ar rokturi ērtai pārnēsāšanai.
- Pārejas sēdekļi (9–18 kg):
- Izmantojami maziem bērniem, kad viņi ir pārauguši mazuliem paredzēto autokrēsliņu.
- Parasti ir iespējams uzstādīt gan ar skatu pretēji braukšanas virzienam, gan braukšanas virzienā.
- Aprīkoti ar piecu punktu drošības jostu sistēmu.
- Bērnu sēdekļi vecākiem bērniem (15–36 kg):
- Paredzēti lielākiem bērniem, kuri vairs neatbilst mazāka izmēra sēdekļu prasībām.
- Uzstādāms ar skatu uz priekšu.
- Šie sēdekļi novirza automašīnas drošības jostu tā, lai tā pareizi pieskaņotos bērna pleciem un gurniem.
- Bieži ir pielāgojami augošam bērnam.
- Paliktņi (booster seats):
- Piemēroti bērniem, kuru augums pārsniedz 135 cm, bet kuriem vēl nav pietiekams svars, lai droši izmantotu automašīnas drošības jostas.
- Palīdz pareizi pozicionēt drošības jostu, lai tā sniegtu maksimālu aizsardzību.
Ja neesat pārliecināti, kas ir piemērotākais sēdeklis jūsu bērnam, jautājiet padomu specializēta veikala konsultantiem, kuri var palīdzēt izvēlēties atbilstošu modeli jūsu bērna vecumam, svaram un augumam.
Bērnu sēdekļu prasības un likumi
Lai gan auto negadījumos cietušo bērnu skaits pēdējos gados samazinās, tas joprojām ir augsts. 2023. gada pirmajos sešos mēnešos Latvijā cieta 127 bērni, un 8 zaudēja dzīvību.
Pareizi izmantots bērnu drošības sēdeklītis samazina nāves un traumu risku par vairāk nekā 80%. Latvijas likumi skaidri nosaka prasības bērnu pārvadāšanai, lai maksimāli pasargātu viņus negadījumu gadījumos. Likumu ievērošana un atbildīga attieksme ir svarīgākais solis bērnu drošībai ceļu satiksmē.
Ceļu satiksmes noteikumi
Latvijā ceļu satiksmes noteikumi nosaka šādas galvenās prasības attiecībā uz bērnu pārvadāšanu:
- Vecums un augums:
- Bērniem līdz 12 gadu vecumam vai tiem, kuru augums nepārsniedz 150 cm, obligāti jāizmanto bērnu drošības sēdeklītis vai paliktnis, kas pielāgots bērna augumam un svaram un jābūt piesprādzētiem ar drošības jostu.
- Drošības sēdeklīša veids:
- Sēdeklīša izvēlei jāatbilst bērna vecumam, svaram un augumam, ievērojot Eiropas sertifikācijas standartus (piemēram, ECE R44/04 vai R129 – i-Size).
- Zīdaiņi un mazi bērni jānovieto pretēji braukšanas virzienam pēc iespējas ilgāk, lai samazinātu kakla un galvas traumu risku negadījumā.
- Priekšējā sēdekļa izmantošana:
- Bērni drīkst sēdēt auto priekšējā sēdeklī tikai tad, ja tiek izmantots atbilstošs bērnu drošības sēdeklītis un, ja nepieciešams, deaktivizēts priekšējais drošības spilvens, īpaši gadījumos, kad bērns sēž pretēji braukšanas virzienam.
- Sēdeklīša stiprinājums:
- Jāizmanto ISOFIX sistēma*, ja automašīna un sēdeklītis ir ar to aprīkoti, vai jānostiprina sēdeklītis ar automašīnas drošības jostām, ievērojot sēdeklīša ražotāja instrukcijas.
ISOFIX* ir Eiropas standarta stiprināšanas sistēma bērnu sēdeklīšiem. Sistēma parasti ir iebūvēta automašīnas aizmugurējos sēdekļos, kur speciāli metāla stiprinājumi ļauj droši un viegli nostiprināt bērnu sēdeklīti bez drošības jostām.
Sodi par prasību neievērošanu
Par bērnu drošības sēdeklīšu vai atbilstošu drošības sistēmu neizmantošanu autovadītājam draud:
- Administratīvais sods no €30 līdz €70 (ceļu satiksmes likuma 79. pants).
- Soda punkti, kas var ietekmēt vadītāja tiesību statusu.
- Atbildība par bērna drošību negadījuma gadījumā.
Kāpēc priekšējā sēdeklī sēdēšana nav ieteicama līdz noteiktam vecumam?
Bērna augums un svars nav pietiekami liels, lai automašīnas drošības josta un drošības sistēmas darbotos efektīvi. Priekšējā gaisa spilvena izplešanās negadījuma laikā var radīt smagus savainojumus mazākam bērnam, jo tas ir paredzēts pieaugušo aizsardzībai. Tāpat bērniem ir lielāks kakla un galvas traumu risks priekšējā sēdeklī, īpaši negadījumos ar lielu trieciena spēku. Tāpēc bērnus ieteicams pārvadāt aizmugurējā sēdeklī, izmantojot piemērotu bērnu drošības sēdeklīti.
Drošākā vieta automašīnā bērnu sēdeklītim?
Visdrošākā vieta automašīnā bērnu sēdeklītim ir aizmugurējais vidējais sēdeklis, jo tas atrodas vistālāk no sānu durvīm un iespējamās trieciena zonas. Ja vidējais sēdeklis nav aprīkots ar ISOFIX stiprinājumiem vai drošības jostām, sēdeklīti jānovieto aizmugurējā sēdeklī pie loga. Izvēloties vietu, pārliecinieties, ka sēdeklītis ir droši nostiprināts un uzstādīts saskaņā ar ražotāja norādījumiem. Priekšējā sēdeklī bērnu drīkst pārvadāt tikai ar deaktivizētu gaisa spilvenu un atbilstošu sēdeklīti.
Noderīgi padomi vecākiem
- Pērkot sēdeklīti ņem mazo līdzi. Veikalā varēsi pārbaudīt vai sēdeklītis būs piemērots tavam bērnam kā arī veikala darbinieks varēs palīdzēt ar preces ieteikšanu.
- Nodroši drošu vidi automašīnā. Pārliecinieties, ka automašīnā nav brīvi stāvošu priekšmetu, kas negadījuma laikā varētu kļūt par bīstamiem projektiem. Aktivizē logu un durvju bloķētājus, lai bērni brauciena laikā nejauši neatvērtu logus vai durvis.
- Regulāri pārbaudi drošības sistēmas. Pārbaudi vai automašīnas drošības sistēmas, piemēram, ISOFIX stiprinājumi un drošības jostas, darbojas pareizi. Bērnu sēdeklīša stiprinājumi laika gaitā var kļūt vaļīgi, tāpēc tos periodiski nostipriniet.
- Izglīto bērnu par drošības noteikumiem. Pastāsti bērniem par drošības jostu nozīmi un to, kāpēc ir svarīgi brauciena laikā palikt sēdeklī un nekustēties pa automašīnu. Vecāki bērni var mācīties arī par ārkārtas situācijām.
- Izvairieties no ilgstošas sēdēšanas. Ilgi braucieni var būt neērti un nogurdinoši bērniem. Plānojiet regulāras pieturas, lai bērns varētu izkustēties un atpūsties, tādējādi uzlabojot gan komfortu, gan drošību.
Atbildīgi vecāki, droši bērni
Bērnu drošība automašīnā ir viena no svarīgākajām vecāku atbildībām. Pareiza bērnu sēdekļu izvēle, pareiza uzstādīšana un atbilstoša bērnu pārvadāšana, ievērojot ceļu satiksmes noteikumus, būtiski samazina traumu un negadījumu risku. Atcerieties, KASKO polise pasargā automašīnu, bet vecāki ir tie, kas pasargā bērnus tajā. Atgādinām, ka visdrošākā vieta bērnam ir piemērots sēdeklītis, kas uzstādīts drošā vietā, un ka drošības pasākumiem jābūt pielāgotiem bērna vecumam un augumam.
Aicinām visus vecākus būt atbildīgiem un vienmēr sekot bērnu drošības prasībām. Katrs pareizi izvēlēts un lietots bērnu drošības sēdeklītis ir ieguldījums jūsu bērna dzīvības un veselības aizsardzībā.