Braukšana pa sabiedriskā transporta joslu – kad tas ir atļauts un kad draud sods?

Braukšana pa sabiedriskā transporta joslu – kad tas ir atļauts un kad draud sods?

Sabiedriskā transporta joslas ir pilsētas satiksmes organizācijas elements, kas palīdz nodrošināt ātru un efektīvu sabiedriskā transporta kustību. Tās samazina sastrēgumus un uzlabo kopējo satiksmes plūsmu. 

Tomēr daudziem autovadītājiem joprojām ir neskaidrības par to pareizu izmantošanu. Pētījumu kompānijas Norstat veiktā aptauja liecina, ka 44% autovadītāju nav pārliecināti par noteikumiem, kas attiecas uz šīm joslām – viņiem nav skaidrs, kad un kā pareizi pārkārtoties uz sabiedriskā transporta joslu, kā arī kuri ceļu satiksmes dalībnieki drīkst braukt pa šīm joslām. Turklāt 7% no transportlīdzekļu vadītājiem ar šādām neskaidrībām uz ceļa saskaras regulāri.

Lasi tālāk un noskaidro, kad sabiedriskā transporta joslas ir atļauts izmantot autovadītājiem, un kāds sods draud par neatļautu braukšanu pa tām.

Kad ir atļauts braukt pa sabiedriskā transporta joslu?

Sabiedriskā transporta joslas ir paredzēta pasažieru sabiedriskajiem transportlīdzekļiem, tomēr noteiktos gadījumos tās drīkst izmantot arī citi transportlīdzekļi. 

Pa šīm joslām atļauts pārvietoties pasažieru sabiedriskajiem transportlīdzekļiem, taksometriem, elektromobiļiem, divriteņu mopēdiem un motocikliem, kā arī visiem operatīvajiem transportlīdzekļiem. Savukārt velosipēdisti un elektroskrejriteņu vadītāji drīkst izmantot sabiedriskā transporta joslu tikai tad, ja ir uzstādīta attiecīga papildzīme, kas to atļauj.

Noteikumi attiecībā uz manevriem sabiedriskā transporta joslā

Lai gan sabiedriskā transporta josla galvenokārt ir paredzēta sabiedriskā transporta kustībai, īslaicīgi konkrētu manevru veikšanai to var izmantot arī citi transportlīdzekļi. Saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 92. punktu:

"Ja sabiedriskā transporta josla ir apzīmēta ar 505. ceļa zīmi un 940. ceļa apzīmējumu, atrodas brauktuves labajā pusē un nav atdalīta ar nepārtrauktu ceļa apzīmējuma līniju, tad transportlīdzekļa vadītājam ir obligāti jānogriežas pa labi no šīs joslas. Ilgstoša braukšana pa šo joslu ir aizliegta – tajā drīkst iebraukt tikai uz īsu brīdi, lai nogrieztos tuvākajā ielā vai iebrauktu blakusteritorijā. Tāpat šajā joslā drīkst iebraukt, lai pasažieri varētu iekāpt vai izkāpt no transportlīdzekļa, ja tas netraucē sabiedriskā transporta vai taksometru kustībai."

Kad draud sods par braukšanu pa sabiedriskā transporta joslu?

Rīgas pašvaldības policija pagājušā gada pirmajā ceturksnī vien fiksēja vairāk nekā 10 tūkstošus autovadītāju, kuri neatļauti izmantoja sabiedriskā transporta joslu. Visbiežāk sastopamie pārkāpumi bija ilgstoša braukšana pa sabiedriskā transporta joslu, pārāk savlaicīga pārkārtošanās uz šo joslu, lai veiktu manevru, kā arī nepārtrauktās līnijas šķērsošana. Vairumā gadījumu šie pārkāpumi fiksēti ar RPP pārvietojamajām videonovērošanas kamerām.

Iespējamie sodi un sekas

Ceļu satiksmes likums nosaka, ka par neatļautu braukšanu pa sabiedriskā transporta joslu transportlīdzekļa vadītājam var tikt piemērots naudas sods 40 eiro apmērā. Turklāt, ja autovadītājs ar savu rīcību traucē sabiedriskā transporta kustībai vai izraisa bīstamas situācijas, var tikt piemēroti papildu administratīvie sodi.

Kā izvairīties no soda par braukšanu pa sabiedriskā transporta joslu?

Lai izvairītos no soda un vienlaikus veicinātu drošu satiksmi, autovadītājiem ir svarīgi ievērot ceļu satiksmes noteikumus. Tas nozīmē ne tikai rūpīgi sekot līdzi ceļa zīmēm un apzīmējumiem, bet arī saprast, kādos gadījumos drīkst iebraukt sabiedriskā transporta joslā.

Īpaši svarīgi ir pareizi veikt manevrus. Ja nepieciešams nogriezties pa labi, autovadītājs drīkst iebraukt joslā tikai īsi pirms manevra veikšanas, šķērsojot pārtraukto līniju. Pārāk savlaicīga pārkārtošanās vai ilgstoša braukšana pa šo joslu var tikt uzskatīta par pārkāpumu un rezultēties ar sodu, kā arī traucēt sabiedriskā transporta plūsmu.

Ievēro ceļu satiksmes noteikumus un izvairies no sodiem

Apkopojot svarīgāko – sabiedriskā transporta joslas ir populārs pilsētas satiksmes organizācijas elements, kas nodrošina sabiedriskā transporta efektivitāti, samazinot sastrēgumus un veicinot ilgtspējīgu mobilitāti. Lai tās pildītu savu funkciju, ir būtiski ievērot noteikumus un izmantot šīs joslas tikai tad, kad tas ir atļauts. 

Neatļauta braukšana pa sabiedriskā transporta joslām var radīt ne tikai sastrēgumus, bet arī rezultēties naudas sodā. Ilgstoša atrašanās šajā joslā, nepārtrauktās līnijas šķērsošana uz sabiedriskā transporta joslas vai savlaicīga nepareiza pārkārtošanās ir biežākie pārkāpumi.

Atbildīga braukšana ir būtiska drošai satiksmei pilsētā. Ievērojot noteikumus un cienot citus satiksmes dalībniekus, mēs visi varam veicināt drošāku pārvietošanos ceļu satiksmē!