Motociklu sezona 2025: Vai tiešām jau laiks doties ielās?

Motociklu sezona 2025: Vai tiešām jau laiks doties ielās?

Tu pamosties, paskaties pa logu – saulains, silts, asfalts beidzot sauss. Rokas pašas stiepjas pēc motocikla atslēgām. Bet vai tiešām ir laiks doties ielās? Pavasara eiforija var būt mānīga – ceļi joprojām ir bedraini un klāti ar smiltīm, autovadītāji vēl nav pieraduši pie motociklistiem satiksmē, un arī pats varbūt neesi “iebraucies” pēc ziemas pauzes. Vai esi pārliecināts, ka tavs spēkrats ir gatavs sezonai? Vai esi gatavs pats?

Mēs iesakām nesteigties uzsākt moto sezonu – tā vietā velti laiku un uzmanību, lai tai rūpīgi sagatavotos. Pienācīga sagatavošanās samazinās gan tehniskus, gan finansiālus, gan veselības riskus. Uzzini, kā pasargāt sevi no nepatīkamiem pārsteigumiem un izbaudīt jauno motosezonu droši un pārliecinoši!

Ceļi vēl nav gatavi! Slēptie riski, par kuriem jāzina motociklistiem

Lai arī gaisa temperatūra pakāpeniski paaugstinās, braukšanas apstākļi vēl nav ideāli. Slapji un slideni ceļu posmi, kā arī smiltis no ziemas kaisīšanas var radīt bīstamas situācijas. Tāpēc pacietība un rūpīga sagatavošanās var pasargāt gan pašu, gan maciņu no nepatīkamiem pārsteigumiem.

Pārāk agra izbraukšana uz ceļa pavasarī var būt bīstama vairāku iemeslu dēļ:

  • zemā temperatūra padara riepas mazāk elastīgas, samazinot saķeri ar ceļu;
  • mitrums un smilts paliekas uz ceļa var radīt bīstamas situācijas;
  • ceļu stāvoklis pēc ziemas var būt pasliktinājies – var būt radušās jaunas bedres un plaisas;
  • autovadītāji pēc ziemas vēl nav pieraduši pie motociklistu klātbūtnes satiksmē.

Motociklu Latvijā kļūst arvien vairāk

Interesanti, ka pēc jaunākajiem CSDD datiem Latvijā šī gada sākumā bija reģistrēti vairāk nekā 41 000 motociklu, kas ir par 56 % vairāk nekā pirms pieciem gadiem, 2020. gadā, kad reģistrēti bija vairāk kā 26 tūkstoši motociklu. Šis skaits turpina augt, un jo īpaši populāras kļūst vidēja izmēra motociklu kategorijas.

Statistika rāda, ka motociklu sezona Latvijā pēdējos gados ir kļuvusi ilgāka – no aprīļa vidus līdz pat oktobra beigām, kas saistīts gan ar klimata izmaiņām, gan ar labāku motociklistu ekipējumu.

4 svarīgākie soļi, lai tavs motocikls būtu gatavs jaunajai sezonai

Pirms sezonas sākšanās un pirmā izbrauciena ir būtiski pārbaudīt motocikla tehnisko stāvokli.

  • Akumulators: ja tas ziemā ir ticis izņemts un pareizi uzglabāts, problēmām nevajadzētu būt. Tomēr, ja tas ir bijis pieslēgts pie motocikla visu ziemu, var būt nepieciešama uzlāde vai pat jauna akumulatora iegāde.
  • Eļļa un šķidrumi: pārbaudi eļļas līmeni un nepieciešamības gadījumā nomaini eļļu un filtrus. Tāpat pievērs uzmanību dzesēšanas un bremžu šķidrumam.
  • Riepas: pēc ziemas stāvēšanas tās var būt zaudējušas spiedienu, tāpēc nepieciešams tās piepumpēt līdz ražotāja ieteiktajam līmenim. Arī protektora nodilums var būt iemesls riepu maiņai.
  • Bremzes un apgaismojums: pārliecinies, ka bremzes darbojas bez aizķeršanās un ka visi lukturi un pagriezienu signāli strādā nevainojami.

Pieredze + zināšanas = drošība!

Statistika liecina, ka vislielākais ceļu satiksmes negadījumu skaits notiek pirmajos trīs sezonas mēnešos, kad motociklisti vēl nav "iebraukušies" un autovadītāji nav pieraduši pie motociklistu klātbūtnes. Tieši tāpēc sezonas sākumā ir īpaši svarīgi būt uzmanīgam un piesardzīgam.

Motociklistu zināšanas, prasmes un pieredze ir svarīgākie faktori drošībai. Latvijā pieejamie motociklistu drošas braukšanas kursi un treniņi ir lieliska iespēja atsvaidzināt un uzlabot savas prasmes pirms aktīvās sezonas sākuma. Šādos kursos var apgūt un pilnveidot drošu bremzēšanu, pagriezienu tehniku un ārkārtas situāciju risināšanu.

Kā izvairīties no liekiem tēriņiem un braukt droši?

Sezonu sākot, būtiski atcerēties ceļu satiksmes noteikumus un drošas braukšanas principus:

  • Sargies no agrā pavasara ceļiem: uz ceļiem joprojām var būt smiltis un citi šķēršļi, kas palielina kritiena risku.
  • Ievēro ceļu satiksmes noteikumus: ātruma pārkāpumi un agresīva braukšana ne tikai palielina risku, bet arī var novest pie soda naudām un ceļu satiksmes negadījumiem.
  • Atceries par drošu distanci – tas dod laiku reaģēt neparedzētās situācijās. Slapjā laikā vai uz nelīdzena ceļa seguma nepieciešamā distance ir ievērojami lielāka.
  • Pielāgo braukšanas stilu: pavasarī autovadītāji vēl nav pieraduši pie motociklistiem, tāpēc jābūt īpaši uzmanīgam, paredzot citu satiksmes dalībnieku rīcību.
  • Izmanto aizsargekipējumu – ķivere, jaka, cimdi, bikses un zābaki ir svarīgi pat īsos braucienos. Šobrīd pieejamais ekipējums ir ne tikai drošs, bet arī pietiekami ērts un piemērots dažādiem laikapstākļiem.
  • Esi redzams – izmanto atstarojošus elementus un dienas gaismas. Spilgts vai kontrastējošu krāsu apģērbs var būtiski uzlabot tavu redzamību uz ceļa.
  • Neaizmirsti par aklajiem punktiem – autovadītāji var tevi nepamanīt, esi uzmanīgs krustojumos un mainot joslas.
  • Rūpējies par motocikla tehnisko stāvokli: laicīga apkopes veikšana var pasargāt no lieliem remontdarbiem, kas var radīt nopietnus izdevumus.

Laba apdrošināšana ir nepieciešamība, nevis greznība

Neatkarīgi no tā, cik pieredzējis motociklists esi, apdrošināšana ir tavs drošības tīkls neparedzētās situācijās.

  • OCTA – obligāta visiem motociklistiem, bet tā sedz tikai trešajām personām nodarītos zaudējumus.
  • Moto KASKO – pasargās tavu motociklu no zādzības, vandālisma un negadījumiem. Balcia Moto KASKO iekļauj arī papildu ekipējuma apdrošināšanu, kas ir ļoti vērtīgi, jo kvalitatīvs motociklistu ekipējums var maksāt tikpat daudz, cik mazāka izmēra motocikls.
  • Nelaimes gadījumu apdrošināšana – sniegs papildu aizsardzību tev un tavam pasažierim. Šī apdrošināšana ir īpaši svarīga, jo motociklistu traumas negadījumā parasti ir daudz smagākas nekā automašīnu vadītājiem.

Izvēloties apdrošināšanas polisi, pievērs uzmanību ne tikai cenai, bet arī seguma apjomam, pašriskam un papildu bonusiem, piemēram, evakuācijas pakalpojumam.

Ko darīt, ja vēl neesi gatavs braukt? Pareiza motocikla uzglabāšana

Ja tomēr esi nolēmis vēl nogaidīt ar izbraukšanu ielās, ir vērts pārliecināties, ka tavs motocikls tiek pareizi uzglabāts:

  • turi motociklu sausā, vēdināmā vietā;
  • regulāri pārbaudi akumulatora stāvokli;
  • ik pa laikam pārbaudi riepu spiedienu;
  • apsedz motociklu ar pārvalku, ja tas atrodas ārā;
  • iedarbini motoru reizi pāris nedēļās, lai sistēmas saglabātu darbspēju.

Motosezona ir tepat aiz stūra, bet atceries – nesteidzies! Pienācīgi sagatavojies, brauc uzmanīgi un bruņojies ar labu apdrošināšanu. Tad sezona būs ne tikai baudāma, bet arī droša!

Un, ja tev ir kāds moto draugs, kurš nevar sagaidīt sezonas sākumu – padalies ar šo rakstu! Varbūt tieši šie padomi palīdzēs izvairīties no nepatīkamām situācijām uz ceļa. Lai droša sezona visiem! 🏍️🔥