Pēdējos gados elektriskie skrejriteņi ir kļuvuši par populāru pārvietošanās līdzekļi pilsētās. Tie piedāvā ērtu, videi draudzīgu un salīdzinoši ātru veidu, kā nokļūt no punkta A uz punktu B, izvairoties no sastrēgumiem un papildus izmaksām. Elektriskos skrejriteņus plaši izmanto gan pieaugušie, gan jaunieši, tomēr to lietošanai ir noteikti drošības un vecuma ierobežojumi.
Šajā rakstā aplūkosim, no cik gadiem drīkst braukt ar elektrisko skrejriteni un kādi noteikumi jāievēro, lai pārvietošanās būtu droša un atbilstoša likumam.
No cik gadiem var braukt ar elektrisko skrejriteni?
Latvijā piedalīties ceļu satiksmē ar elektro skūteri drīkst personas, kas sasniegušas vismaz 14 gadu vecumu. Tomēr, lai brauktu likumīgi, nepieciešama velosipēda vai jebkuras kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecība.
Vecuma ierobežojums un prasība pēc vadītāja apliecības ieviesta, lai mazinātu ceļu satiksmes negadījumu skaitu un veicinātu apzinīgu skrejriteņu lietošanu. Tā kā elektriskie skrejriteņi var sasniegt ievērojamu ātrumu un bieži tiek izmantoti uz koplietošanas ceļiem, svarīgi, lai braucēji būtu informēti par ceļu satiksmes noteikumiem, kā arī spētu rīkoties atbildīgi.
Taču konkrēts vecums nav vienīgais elektriskā skrejriteņa lietošanas noteikums. Apskatīsim, kas vēl jāievēro.
Elektrisko skrejriteņu lietošanas noteikumi Latvijā
Latvijā elektriskie skrejriteņi tiek iedalīti divās kategorijās, ņemot vērā to maksimālo braukšanas ātrumu un jaudu:
- Elektriskie skrejriteņi ar maksimālo ātrumu līdz 25 km/h – to vadītājiem jāievēro prasības, kas noteiktas sporta un atpūtas inventāra lietotājiem.
- Elektriskie skrejriteņi, kuru maksimālais ātrums pārsniedz 25 km/h vai kuru jauda pārsniedz 0,25 kW – šos transportlīdzekļus uzskata par mopēdiem, un to vadītājiem jāievēro mopēdu vadītājiem noteiktās prasības.
Ņemot vērā šo iedalījumu, elektrisko skrejriteņu lietotājiem ir pienākums ievērot Ceļu satiksmes likuma (CSL), kā arī Ceļu satiksmes noteikumu (CSN) prasības.
Kas pēc likuma ir elektriskais skrejritenis?
Lai transportlīdzeklis tiktu klasificēts kā elektriskais skrejritenis, tam jāatbilst šādiem kritērijiem:
- Elektromotoru kopējā jauda nepārsniedz 1000 W;
- Konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums ceļu satiksmē nepārsniedz 25 km/h;
- Nav pedāļu;
- Paredzēts vienam cilvēkam – pārvietoties divatā nav atļauts;
- Aprīkots ar stūri vai roku atbalstu, kas ir mehāniski savienots ar kāju atbalsta virsmu;
- Ja ir sēdvieta, tā nedrīkst būt augstāka par 54 cm no zemes.
Svarīgākās prasības un ceļu satiksmes noteikumi, pārvietojoties ar skrejriteni:
- Personai ir vismaz 14 gadi (CSL 24. panta pirmā daļa);
- Personai ir vadītāja apliecība, kas ļauj vadīt AM kategorijas transportlīdzekli (CSL 23. panta otrā daļa);
- Elektriskajam skrejritenim jāuzstāda viena valsts reģistrācijas numura zīme (CSL 9. panta otrā daļa);
- Personai galvā jābūt uzvilktai aizsprādzētai aizsargķiverei (CSN 25.5. punkts);
Kur drīkst un kur nedrīkst braukt ar elektrisko skrejriteni?
Ar elektro skrejriteni, kura maksimālais ātrums nepārsniedz 25 km/h, ir atļauts pārvietoties pa ietvi, taču jāievēro gājēju drošība – nedrīkst tos apdraudēt vai traucēt, un, ja nepieciešams, jāpielāgojas gājēju pārvietošanās ātrumam. Tāpat skrejriteņu vadītāji drīkst izmantot veloceļus un velosipēdu joslas, ja tādas ir pieejamas. Ja nav veloceļu un ietvju, atļauts pārvietoties pa brauktuves labo malu līdzīgi kā velosipēdistiem, ievērojot ceļu satiksmes noteikumus un rūpējoties par savu un citu satiksmes dalībnieku drošību. Savukārt sabiedriskā transporta joslu var izmantot tikai tad, ja ir uzstādīta attiecīga papildzīme, kas to atļauj. Ja tāda nav, velosipēda vai elektroskrejriteņa kustība pa sabiedriskā transporta joslu nav atļauta.
Ātruma ierobežojumi dažādās zonās
Elektrisko skrejriteņu vadītājiem jāievēro noteikti ātruma ierobežojumi atkarībā no vietas, kur tie pārvietojas. Veloceliņos atļautais maksimālais ātrums parasti nepārsniedz 25 km/h, taču parkos un citās publiskās zonās tas var būt ierobežots līdz 20 km/h vai pat mazāk. Braucot pa ietvi, ātrums jāpielāgo gājēju pārvietošanās ātrumam.
Aizliegumi un ceļu satiksmes noteikumi
Lai nodrošinātu drošību uz ceļa, elektrisko skrejriteņu vadītājiem jāievēro vairāki noteikumi.
Braukšana ar elektrisko skūteri alkohola reibumā ir stingri aizliegta – ja vadītāja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles, tas tiek uzskatīts par satiksmes pārkāpumu un var tikt piemērots naudas sods (CSL 28. pants).
Pārvietojoties satiksmē, skrejriteņa vadītājam jābrauc tikai pa labo malējo joslu, ja transportlīdzekļa maksimālais braukšanas ātrums nepārsniedz 40 km/h. Citas joslas drīkst izmantot tikai apdzīšanai, apsteigšanai, šķēršļa apbraukšanai vai nogriežoties (CSN 88. punkts). Tāpat aizliegts pārvietoties pa ietvēm, gājēju ceļiem un velojoslām, izņemot gadījumus, kad to atļauj konkrētās vietas satiksmes organizācija (CSN 98. punkts).
Elektriskā skrejriteņa vadītājam jābūt redzamam diennakts tumšajā laikā – braukt bez atstarojošiem elementiem ir aizliegts. Turklāt skrejriteņa vadītājam aizliegts vest pasažierus – šis transportlīdzeklis ir paredzēts tikai vienam cilvēkam.
Svarīgi arī atcerēties, ka skrejriteņa vadīšanas laikā aizliegts lietot mobilo tālruni un citas viedierīces, ja tās netiek izmantotas brīvroku režīmā, jo tas apdraud satiksmes dalībnieku drošību. Par šī noteikuma neievērošanu var tikt piemērots 10 līdz 30 eiro naudas sods.
Nepieciešamās atļaujas un reģistrācija
No 2024. gada Latvijā ceļu satiksmē drīkst piedalīties tikai ar reģistrētiem elektriskajiem skrejriteņiem, kuriem ir izsniegta un pielīmēta valsts reģistrācijas uzlīme.
Lai reģistrētu elektrisko skrejriteni, tā īpašniekam jāveic pārbaude CSDD Rīgas klientu apkalpošanas centrā, kur jāuzrāda transportlīdzeklis agregātu numuru salīdzināšanas vietā. Pārbaudes laikā tiek veikti ātruma mērījumi, lai pārliecinātos, ka skrejriteņa maksimālais ātrums nepārsniedz 25 km/h un ka tas atbilst elektriskā skrejriteņa definīcijai. Ja visi tehniskie dati ir atbilstoši, reģistrācija tiek veikta uzreiz pēc pārbaudes, un īpašnieks saņem reģistrācijas uzlīmi. Iepriekšēja pieteikšanās pārbaudei nav nepieciešama.
Papildus tam īpašnieks var reģistrēt tiesīgā lietotāja maiņu. Ja tiek mainīts tiesīgais lietotājs, iepriekšējam īpašniekam nav nepieciešams noņemt skrejriteni no uzskaites – jaunais lietotājs vienkārši reģistrē savas īpašumtiesības CSDD sistēmā.
Ar reģistrāciju ir saistītas sekojošas izmaksas:
- Elektroskrejriteņa reģistrācija, izmantojot e-CSDD vai mobilo aplikāciju (t.sk. reģistrējot elektroskrejriteņa īpašnieka maiņu) - 2,50 eiro (ar PVN);
- Elektroskrejriteņa reģistrācijas uzlīmes izsniegšana – 3,00 eiro (ar PVN);
- Maksa par pasta izdevumiem, nosūtot uzlīmi pa pastu – 4,28 eiro (ar PVN).
Apdrošināšana un atbildība gadījumā, ja notiek negadījums
Elektriskajiem skrejriteņiem, kuru maksimālais braukšanas ātrums nepārsniedz 25 km/h, nav nepieciešama obligātā civiltiesiskās atbildības apdrošināšana (OCTA), jo tie netiek reģistrēti kā sauszemes transportlīdzekļi. Tomēr, ja skrejriteņa maksimālais ātrums ir virs 25 km/h, tas tiek pielīdzināts mopēdam, un tā īpašniekam jāveic reģistrācija CSDD, jāsaņem numura zīme, kā arī jāiegādājas OCTA polise.
Ja notiek negadījums, atbildība par radītajiem zaudējumiem ir atkarīga no situācijas un iesaistīto pušu vainas. Ja skrejriteņa vadītājs izraisa avāriju un nodara kaitējumu citai personai vai īpašumam, viņam pašam jāsedz zaudējumi, ja nav iegādāta privātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana.
Secinājumi un galvenie ieteikumi
Apkopojot svarīgāko – Elektrisko skrejriteņu izmantošana Latvijā ir skaidri regulēta, lai nodrošinātu ceļu satiksmes drošību un sakārtotu šo transportlīdzekļu lietošanu. Lai brauktu ar elektro skrejriteni, vadītājam jābūt vismaz 14 gadus vecam un velosipēda vai jebkuras kategorijas vadītāja apliecībai. Skrejriteņiem ar maksimālo ātrumu līdz 25 km/h nav nepieciešama reģistrācija CSDD, taču ātrāk braucošie modeļi jāreģistrē un tiem jāiegādājas OCTA apdrošināšana. Tāpat svarīgi ievērot ceļu satiksmes noteikumus – braukt atbilstošās zonās, nepārsniegt atļauto ātrumu.
Īpaša uzmanība jāpievērš drošībai – braukt ar atbilstošu aprīkojumu, izmantot atstarojošus elementus diennakts tumšajā laikā un nekādā gadījumā nevadīt skrejriteni alkohola reibumā. Tāpat jāatceras, ka skrejritenis ir paredzēts vienam cilvēkam, un pasažieru pārvadāšana ir aizliegta.
Lai veicinātu drošu un ērtu satiksmi, ikviens elektriskā skrejriteņa vadītājs ir aicināts respektēt citus satiksmes dalībniekus, ievērot noteikumus un rīkoties atbildīgi!