Vai esi dzirdējis par tādu sporta veidu kā padelteniss? Tas ir lielisks un salīdzinoši jauns sporta veids, kas apvieno tenisa un skvoša elementus un pēdējos gados kļūst arvien populārāks visā pasaulē, tostarp Baltijas valstīs. Ja vēlies izaicināt sevi un pamēģināt ko jaunu, varbūt ir laiks doties uz padeltenisa laukumu?
Padelteniss jeb padel radās 1969. gadā Meksikā, vēlāk strauji izplatījās Spānijā, un nu jau to spēlē vairāk nekā 90 pasaules valstīs. Tas ir aizraujošs un jautrs veids, kā izkustēties un kvalitatīvi pavadīt laiku kopā ar draugiem un ģimeni.
Nedaudz par padeltenisu:
- Ekipējums. Šis sporta veids tiek spēlēts, izmantojot cietu grafīta raketi, kas ir mazāka par tenisa un skvoša raketēm, un bumbiņu, kas pēc izskata un materiāliem ir ļoti līdzīga tenisa bumbiņai, taču tai ir mazāks iekšējais spiediens, līdz ar to tās atsitiens pret sienu vai raketi ir mīkstāks un lēnāks.
- Laukums. Padeltenisa spēle notiek speciālos 10x20 m lielos dubultspēles vai 6x20 m lielos vienspēles laukumos ar 2,5 m augstām sienām. Aizmugurējās un daļēji sānu sienas parasti ir no mūra vai rūdīta stikla, lai bumbiņa varētu no tām atlekt, savukārt laukuma sānu vidusdaļa ir no metāla sieta. Laukumu divās vienādās daļās pa vidu sadala tīkls.
Kā spēle padeltenisu?
Padelteniss ir savu popularitāti ir ieguvis daļēji tāpēc, ka tā noteikumi ir salīdzinoši vienkārši. Padeltenisa noteikumi īsumā:
- Atšķirībā no klasiskā tenisa padeltenisā servi uzsāk no apakšas, nevis no augšas.
- Līnijas uz laukuma tiek izmantotas tikai servējot.
- Pirmo reizi servē pa diagonāli – no labā uz kreiso kvadrātu.
- Servējot raketei ar bumbiņu ir jāsaskaras ne augstāk par jostas vietas līmeni.
- Bumbiņai pirms serves ir jāatlec pret zemi pirms serves līnijas savā laukuma pusē. Servei jāatlec pretinieka serves laukumā.
- Serve var atsisties pret pretinieka stikla sienu (pirms tam atsitoties pret zemi), bet ne pret metāla sietu – tā tiek uzskatīta par kļūdu.
- Spēles gaitā bumbiņa drīkst atsisties ne tikai pret grīdu, bet arī pret sienām, tā padarot spēli dinamiskāku.
- Punktus padeltenisa spēlē skaita tāpat kā klasiskajā tenisā – 15, 30, 40, vairāk/mazāk, vai izšķirošais (golden) punkts, tad tiek uzvarēts geims. Sets tiek uzvarēts, kad kāda no komandām iegūst 6 geimus ar vismaz divu grimu starpību. Ja rezultāts ir 6-5, seta izspēle tiek pagarināta par vēl vienu geimu. Ja rezultāts ir 6-6, tāpat kā tenisā tiek izspēlēts taibreiks (tie-break) līdz 7 punktiem (jāuzvar ar divu punktu pārsvaru).
Kur doties spēlēt?
Šīs spēles noteikumi ir vienkāršāki nekā tenisā, tāpēc tā strauji kļuvusi populāra visā pasaulē – arī Latvijā ir Padeltenisa federācija, notiek sacensības un parādās arvien jaunas vietas, kur spēlēt padeltenisu. Pirmie pedeltenisa korti Latvijā tika uzcelti 2018. gadā, bet tagad pie mums jau ir vairāki desmiti padeltenisa spēlēšanas vietu gan telpās, gan ārā.
Kur Latvijā spēlēt padeltenisu?
- MH Padel Mārupē, kur spēlētājiem pieejami 8 laukumi, ir viens no lielākajiem klubiem Latvijā;
- Padel Club Riga laukumos Ganību dambī un Ķīšezera ielā, Rīgā;
- City Padel Gustava Zemgala gatvē, Rīgā;
- Ādažos;
- citviet Latvijā.
Arī pārējās Baltijas valstīs padelteniss kļūst arvien populārāks – spēlētājiem pieejami speciālie laukumi, kur notiek gan treniņi, gan sacensības.
Kur Lietuvā spēlēt padeltenisu?
- Viļņā lielākie padeltenisa klubi ir Vilnius Padel, Fanu Stadionas Club, Savanorių prospekto padelio arena;
- Kauņā – Padel Sport Arena, Padel Hub, Tennis Space;
- Klaipēdā – Padelio Namai;
- un daudzās citās Lietuvas pilsētās.
Kur Igaunijā spēlēt padeltenisu?
- Tallinā – Padel Arenas, Padel+, Padel Company;
- Tartu – Padel Industry, Padelstar;
- un citviet Igaunijā.
Kādas ir biežākās traumas un kā no tām izvairīties?
Kā jau ikvienā sporta veidā, arī padeltenisa spēlētāji var gūt traumas – it īpaši, ja viņi nav pietiekami sagatavoti vai spēlē pārāk intensīvi. Visbiežāk tās ir ceļgalu, pleca vai elkoņa, pirkstu un roku, kā arī potītes traumas – sasitumi, izmežģījumi, sastiepumi vai pat lūzumi, kas rodas pārāk strauju, ātru un spēcīgu kustību, kā arī pēkšņas apstāšanās rezultātā.
Lai aizraujoša spēle nebeigtos ar traumām, jāievēro daži svarīgi drošības priekšnoteikumi:
- vispirms apgūt pareizu spēlēšanas tehniku – vēlamies pie profesionāla trenera. Pie padeltenisa trenera var tikt lielākajos padeltenisa klubos un spēlēšanas vietās;
- pirms spēles iesildīties, iekustinot kāju, roku, plecu, gurnu locītavas;
- vilkt atbilstošu apģērbu – brīvu un ērtu krekliņu un šortus vai bikses, kā arī sporta apavus ar labu amortizāciju un saķeri ar padeltenisa laukumu;
- iegādāties Nelaimes gadījumu apdrošināšanu , kas traumas gadījumā segs ārstēšanās izmaksas.