Tur tā ir, plaisa tavā vējstiklā, kas uzkrītoši rēgojas katrā tavā ceļa skatā. Varbūt tā nesen radusies no priekšā braucoša auto pacelta akmens, vai arī tā jau kādu laiku lēnām izplešas. Tu sev mierini: “Tas ir tikai sīkums.” Bet vai tiešām?
Vējstikla plaisas var šķist nenozīmīgas, tomēr tās var ātri pāraugt par nopietnu problēmu, kas apdraud gan redzamību, gan drošību. Kā rīkoties šādā situācijā? Vai maz ir droši turpināt braukt? Un kā novērst plaisas tālāku izplešanos, kamēr tiec pie remonta?
Šajā rakstā atradīsi atbildes uz šiem un citiem svarīgiem jautājumiem. Mēs arī sniegsim praktiskus risinājumus, kas palīdzēs saglabāt maksimālu drošību uz ceļa.
Plaisu veidi un cēloņi
Lai arī plaisu rašanās var šķist neizbēgama, izpratne par to cēloņiem var arī palīdzēt tos dažos gadījumos novērst.
Temperatūras svārstības. Vējstikls ir veidots no laminēta stikla—materiāla, kas sastāv no diviem stikla slāņiem ar plānu plastmasas starpslāni pa vidu. Šī uzbūve padara auto stiklu gan izturīgu, gan elastīgu, taču tas arī nozīmē, ka stikls ir jutīgs pret straujām temperatūras izmaiņām. Tātad, uz karsēta vējstikla uzliet aukstu ūdeni vai izmantot verdošu ūdeni ledus tīrīšanai nav labas idejas.
Objektu trieciens. Mazs akmens, ko nejauši paceļ priekšā braucoša automašīna, ar pietiekamu spēku var radīt mazu bet ievērojamu plaisu.
Spiediens. Negadījumi, spēcīgs trieciens vai pat nepareiza vējstikla uzstādīšana var radīt pārmērīgu spiedienu. Kad vējstikls vairs nespēj izturēt šo slodzi, tas padodas, radot plaisas.
Nepietiekami kvalitatīvs remonts. Ja vējstikls tiek uzstādīts bez precīzas saskaņošanas ar rāmja formu vai ar nevienmērīgu spiedienu, stikls var būt sasprindzināts. Laika gaitā šis sasprindzinājums var radīt plaisas, pat ja nav notikuši tieši triecieni.
Plaisu veidi
- Zirnekļtīkls vai zvaigzne. Plaisa, kurai ir centrālais bojājuma punkts ar līnijām, kas izstiepjas dažādos virzienos. Šie plaisu tipi rodas no objekta trieciena un izplešas ātri.
- Vērša acs vai pusmēness. Rodas no objektu trieciena un bieži vien saglabā savu formu.
- Malas plaisa. Bojājums, ko izraisa pārmērīgs spiediens vējstikla malās, bieži vien saistīts ar uzstādīšanas vai mehāniskām kļūdām.
- Stresa radīta plaisa. Var rasties strauju temperatūras svārstību kā arī no spiediena autoavārijas rezultātā.
- Garā plaisa. Lineāra plaisa, kas sniedzas garumā vairāk par 15 cm. Šādu bojājumu parasti nav iespējams salabot, tāpēc ir nepieciešama pilnīga vējstikla nomaiņa.
Ja ir radusies liela plaisa, kuras izmērs vai atrašanās vieta (piemēram, vadītāja redzes laukā) apdraud drošību, tad vējstikls ir steidzmi jāmaina.
Risks drošībai
Plaisa vējstiklā var nopietni apdraudēt drošību uz ceļa. Tā traucē redzamību, jo plaisā lūstošie saules stari vai pretimbraucošo auto gaismas rada optiskus kropļojumus. Bojāts vējstikls zaudē strukturālo stiprību, padarot to neaizsargātu pret sabrukšanu pat nelielu triecienu rezultātā. Turklāt avārijas gadījumā bojāts vējstikls var neizturēt gaisa spilvenu spiedienu, tādējādi mazinot pasažieru aizsardzību. Lai nodrošinātu drošību, plaisas jānovērš pēc iespējas ātrāk.
Kad ir droši braukt un kad nē?
Braukt ar plaisu ne vienmēr ir bīstami, taču daudz ir arī atkarīgs no tā cik plaisa ir liela un vai tā traucē skatu uz ceļa.
Braukt nav droši, ja:
- Tad ja plaisa traucē redzamību, īpaši vadītāja redzes laukā, un tā rada optiskus kropļojumus saules gaismas dēļ.
- Plaisa izplešas brauciena laikā. Vibrācijas un temperatūras izmaiņas var padarīt stiklu nestabilu un nelaimes gadījumos pat neliels trieciens var stiklu sadrumstalot.
Braukt ir droši, ja:
- Plaisa ir neliela un neietekmē redzamību. Tomēr plaisa var negaidīti izplesties un tad jau ir jāmains viss stikls.
Drošība vienmēr ir pirmajā vietā, tāpēc plaisu labošana vai vējstikla nomaiņa jāveic nekavējoties.
Ko darīt, ja plaisa jau ir izveidojusies
- Izvērtē plaisas nopietnību
Mazas plaisas (monētas lielumā), bieži vien var viegli salabot, taču lielākas plaisas, tās, kas atrodas vadītāja redzes laukā, vai tuvāk par 6 cm no vējstikla malas, parasti prasa pilnīgu vējstikla nomaiņu.
Atceries, ka daži plaisu veidi, piemēram, “zvaigznes” izplešas ātrāk un var būt bīstamākas.
-
Izvēlies profesionālu remontu
Nelielas plaisas var salabot ar īpašu sveķu tehnoloģiju, kas atjauno vējstikla stiprību un redzamību. Šāds remonts parasti ir ātrs un ekonomisks.
Ja plaisa ir pārāk liela vai atrodas vadītāja redzes laukā, iespējams, būs nepieciešams pilnībā nomainīt vējstiklu. Modernie vējstikli bieži ietver sensorus un citas tehnoloģijas, tāpēc nomaiņu vislabāk uzticēt profesionāļiem.
Īstermiņa risinājumi
Ja uzreiz nav iespējams salabot plaisu vējstiklā, pārklāj plaisu ar caurspīdīgu līmlenti, lai pasargātu to no netīrumiem un mitruma. Automašīnu vislabāk novietot ēnā vai garāžā, lai izvairītos no saules radītā karstuma, kas var veicināt plaisas izplešanos. Tāpat ieteicams neizmantot vējstikla atkausēšanas sistēmu, jo siltums var saasināt problēmu.
Preventīvie pasākumi
Lai izvairītos no vējstikla plaisām:
- Saglabā distanci no priekšā braucošām automašīnām, īpaši pa grantētiem ceļiem.
- Izvēlies labākus ceļus izvairoties no sliktiem ceļa apstākļiem.
- Izmanto piemērotus rīkus ziemā. Nepārlej stiklu ar karstu ūdeni un ledus noņemšanai lieto tikai speciālus skrāpētājus.
- Saudzē sakarsušu stiklu vasarā. Pirms mazgāšanas ļauj saulē sakarsušam stiklam atdzist, lai izvairītos no plaisu rašanās temperatūras svārstību dēļ.
- Ja iespējams, izvairies no triecieniem, piemēram, stipri aizcērtot durvis, kad visi logi ir aizvērti jo tas rada spiedienu uz vējstikla malām.
- Iegādājies KASKO polisi, kas pasargās no negaidītiem finansiāliem zaudējumiem.
Rūpējoties par vējstiklu, ne tikai saglabāsi drošību, bet arī izvairīsies no nevajadzīgiem izdevumiem nākotnē.
Rūpes par vējstiklu ir rūpes par drošību
Labi uzturēts auto ir uzticams ceļabiedrs!
Preventīvi pasākumi, ātra reakcija uz plaisām un profesionāls remonts ļaus tev baudīt ceļu bez raizēm un ar pārliecību, ka tavs auto ir kārtībā.
Saglabā savu vējstiklu labā stāvoklī. Brauc uzmanīgi, izvairies no straujām temperatūras maiņām un, ja nepieciešams, nekavējoties meklē profesionālu palīdzību. Gādājot par savu auto, tu rūpējies ne tikai par sevi, bet arī par visiem, kas ar tevi dalās ceļa piedzīvojumos.