Kas ir Saskaņotais Paziņojums un Kā Tas Strādā?

Kas ir Saskaņotais Paziņojums un Kā Tas Strādā?

Drošība uz ceļa ir bijis aktuāls jautājums jau gadiem ilgi. Lai gan novērojama tendence, ka ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) skaits lēnām sācis sarukt, tā aizvien ir pietiekoši aktuāla problēma.

Atkarībā no ceļu satiksmes negadījuma nopietnības, ir dažādi veidi, kā rīkoties. Ja ir noticis neliels negadījums, par standarta praksi kļuvis saskaņotais paziņojums. Pēc Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja statistikas datiem, 2023.gadā 68,3% ceļu satiksmes negadījumu ir reģistrēti ar saskaņoto paziņojumu, bet tikai 31,5% izsaucot policiju. Interesanti, ka 14,2% autovadītāju nezina, vai spēs pareizi aizpildīt saskaņoto paziņojumu.

Šajā rakstā apskatīsim, kas ir saskaņotais paziņojums, kā pareizi aizpildīt saskaņoto paziņojumu un kad to izmantot. Lasi tālāk!

Saskaņotā paziņojuma definīcija

Saskaņotais paziņojums ir veidlapu komplekts, kas tiek izmantota ceļu satiksmes negadījuma vietā, lai fiksētu notikušā negadījuma apstākļus un informāciju par iesaistītajiem transportlīdzekļiem un vadītājiem. Šo paziņojumu parasti aizpilda abi negadījumā iesaistītie vadītāji uz vietas, un tas kalpo kā pierādījums apdrošināšanas kompānijām, lemjot par iespējamo zaudējumu segšanu. Eiropā šo praksi piekopj jau kopš 2004.gada.

Saskaņotais paziņojums tiek izmantots gadījumos, kad negadījumā nav cietušo un abas puses spēj vienoties par ceļu satiksmes negadījuma apstākļiem. Tas palīdz ātri un efektīvi atrisināt situāciju, izvairoties no nepieciešamības izsaukt ceļu policiju. Pēc paziņojuma aizpildīšanas un parakstīšanas tas tiek iesniegts apdrošinātājam, kurš tālāk risina jautājumus par zaudējumu atlīdzināšanu.

Saskaņotā paziņojuma nozīme

Saskaņotā paziņojuma galvenā priekšrocība ir iespēja ievērojami samazināt birokrātiju, ar ko bieži vien nākas saskarties pēc negadījuma. Ja abas iesaistītās puses spēj vienoties par notikuma apstākļiem un aizpildīt saskaņoto paziņojumu, nav nepieciešama policijas iejaukšanās, kas visbiežāk prasa lielus laika resursus, kamēr negadījums tiek izmeklēts.

Tāpat saskaņotais paziņojums paātrina apdrošināšanas kompensācijas procesu. Tā kā dokuments sniedz skaidru un nepārprotamu informāciju par negadījumu, apdrošinātāji var ātrāk pieņemt lēmumu par kompensācijas izmaksu. Tas samazina gaidīšanas laiku un ļauj cietušajiem ātrāk saņemt pienācīgu zaudējumu atlīdzību.

Kad izmantot saskaņoto paziņojumu?

Lai gan saskaņotais paziņojums sniedz iespēju risināt negadījumu ātri un ērti, tas ne vienmēr ir iespējams. Kādos gadījumos var izmantot saskaņotais paziņojumu? Ja izpildās visi no šiem punktiem:

  • Ceļu satiksmes negadījumā nav cietuši cilvēki;
  • Negadījumā iesaistīti divi transportlīdzekļi;
  • Vadītāji var savstarpēji vienoties par avārijas apstākļiem;
  • Nav nodarīti bojājumi trešās personas mantai;
  • Transportlīdzekļi var turpināt ceļu un nav radušies bojājumi, kuri liedz iespēju aizbraukt no notikuma vietas.

Arī tad, ja neizpildās tikai viens no iepriekš minētājiem punktiem, saskaņoto paziņojumu nevar izmantot.

Savukārt policiju jāizsauc, ja:

  • Abi vadītāji nevar vienoties par negadījuma apstākļiem;
  • Negadījumā ir iesaistīti vairāk nekā divi transportlīdzekļi;
  • Negadījumā ir cietušie;
  • Ir bojāta trešās personas manta;
  • Negadījumā iesaistītajiem ir radušies bojājumi, kuru dēļ nav iespējams pamest notikuma vietu;
  • Ja avārijas izraisītājs ir pametis notikuma vietu.

Kur meklēt saskaņoto paziņojumu?

Aizpildīt saskaņoto paziņojumu var gan elektroniski, gan fiziskas veidlapas formā. Veidlapas var saņemt degvielas uzpildes stacijās, Ceļu Satiksmes Drošības Direkcijas filiālēs vai apdrošināšanas sabiedrībās. 

Mobilais saskaņotais paziņojums

Aizpildīt saskaņoto paziņojumu ir iespējams arī internetā. Visērtāk to būs izdarīt Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja mājaslapā ltab.lv. Tajā ir iespējams noskenēt QR kodu lietotnes lejuplādēšanai. Tomēr jāņem vēra, ka, ja kādai no negadījumā iesaistītajām pusēm nav iespēja lejuplādēt lietotni, ir jāizmanto saskaņotā paziņojuma veidlapa papīra formātā.

Saskaņotā paziņojuma aizpildīšanas process

Vispārīgs process par to, kā rīkoties ceļu satiksmes negadījumā un kā aizpildīt saskaņoto paziņojumu, ir minēts Ministru kabineta noteikumos Nr.279 "Ceļu satiksmes noteikumi". Tajos atrunāts, ka, ja negadījumā nav cietušie, nav nodarīti bojājumi trešās personas mantai, kā arī transportlīdzekļiem nav radušies bojājumi, kuru dēļ nevar turpināt ceļu, transportlīdzekļa vadītājiem ir jārīkojas sekojoši:

  1. Nekavējoties jāapstājas un jāpaliek negadījumā vietā. Jāiededz avārijas gaismas un jāuzstāda avārijas zīmi.
  2. Jāvienojas ar otru ceļu satiksmes negadījumā iesaistītā transportlīdzekļa vadītāju par visiem būtiskākajiem negadījuma apstākļiem, kā arī jāaizpilda saskaņotais paziņojums. Pēc tam var pamest negadījuma vietu.

Saskaņotā paziņojuma aizpildīšana papīra veidlapas formātā

  1. Vienu saskaņotā paziņojuma veidlapu aizpilda viens no ceļu satiksmes negadījuma dalībniekiem, otru veidlapu aizpilda otrs.
  2. Saskaņotajā paziņojumā nepieciešams uzzīmēt satiksmes negadījuma shēmu un fiksēt visu nepieciešamo informāciju par ceļu satiksmes negadījuma apstākļiem un bojājumiem.
  3. Abi transportlīdzekļa vadītāji parakstās par sniegto datu pareizību. Svarīgi pārliecināties, ka veidlapās norādīts transportlīdzekļa reģistrācijas numurs, vadītāja vārds, personas kods un kontaktinformācija.
  4. Pēc saskaņotā paziņojuma aizpildīšanas, abām iesaistītajām pusēm savas veidlapas oriģināls vai kopija jāiesniedz apdrošinātājam. Tas jāizdara 10 dienu laikā.

Saskaņotā paziņojuma aizpildīšana elektroniski

Elektroniski saskaņoto paziņojumu var aizpildīt LTAB OCTA lietotnē. Process ir sekojošs:

  1. Abiem autovadītājiem nepieciešams lejuplādēt LTAB OCTA lietotni un autorizēties tajā.
  2. Izvēlieties funkciju "Fiksēt negadījumu" un ar autorizācijas koda palīdzību izveidojiet savstarpēju savienojumu starp ierīcēm.
  3. Viens no autovadītājiem paziņojumu aizpilda kā vadītājs A, otrs kā vadītājs B.
  4. Būs nepieciešams dokumentēt transportlīdzekļa bojājumus ar foto vai video palīdzību.

Saskaņotā paziņojuma praktiskie aspekti

Lai gan varētu šķist, ka aizpildīt saskaņoto paziņojumu ir vienkārši, ir ļoti daudz kļūdu, kas tiek pieļautas aizpildīšanas procesā un bieži liedz iespēju saņemt apdrošināšanas kompensāciju. Apskatīsim dažus praktiskus piemērus.

Autovadītāji par apstākļiem un bojājumiem nav vienojušies rakstiski

Bieži vien autovadītāji mutiski vienojas par it kā nenozīmīgim bojājumiem, tomēr tā darīt nav vēlams. Svarīgi atcerēties, ka par negadījuma apstākļiem ir jāvienojas rakstiski, pat, ja bojājumi ir nelieli. Ja tie netiek korekti fiksēti, vēlāk tas var apgrūtināt apdrošināšanas atlīdzības saņemšanu.

Nav fiksēts transportlīdzekļu novietojums pirms negadījuma

Viena no visbiežāk sastopamajām kļūdām ir neprecīzi attēlots negadījums. Svarīgi atcerēties, ka saskaņotajā paziņojumā ir janorāda auto novietojums sadursmes brīdī, nevis pēc negadījuma. Tāpat jānorāda abu transportlīdzekļu kustības virziens, kā arī informācija par negadījuma vietu, tai skaitā, apkārt esošās ceļa zīmes, ielas vai krustojuma izkārtojums, luksoforu novietojums utt.

Bez iepriekš minētajām kļūdām, gana populāras ir situācijas, kad iesniegums nonāk pie apdrošinātāja pārāk vēlu (vēlāk kā pēc 10 dienām) vai uzsākts automašīnas remonts pirms apdrošināšanas eksperta novērtējuma.

Ko darīt, ja abas puses nepiekrīt par notikušo

Ja ceļu satiksmes negadījumā iesaistītās puses nespēj vienoties par notikušā apstākļiem un nevar aizpildīt saskaņoto paziņojumu, būs nepieciešams izsaukt ceļu policiju. Policijas ekipāža ieradīsies negadījuma vietā, lai izmeklētu situāciju, veiktu vajadzīgos mērījumus un sastādītu oficiālu negadījuma protokolu.

Kamēr gaidi policijas ierašanos, vari ievākt pierādījumus par notikušo, piemēram, nofotografēt negadījuma vietu, transportlīdzekļus, to bojājumus. Ja gadījumā ir negadījuma liecinieki, palūdz viņu kontaktinformāciju.

Kad ierodas policija, sniedz precīzu informāciju par notikušo un sadarbojies izmeklēšanas gaitā. Policijas protokols tiks izmantots apdrošināšanas atlīdzības saņemšanai, tāpēc pārliecinies, ka sniedz tikai patiesu informāciju.

Visbeidzot, pat, ja ceļu satiksmes negadījums tiek izmeklēts ar policijas starpniecību, Tev tāpat būs jāinformē savs apdrošinātājs par notikušo.

Apkopojot svarīgāko — saskaņotais paziņojums nodrošina ātru, precīzu un vienkāršu ceļu satiksmes negadījuma dokumentēšanu un atvieglot apdrošināšanas atlīdzības saņemšanu, ja negadījuma apstākļi tiek fiksēti korekti. Svarīgi gan atcerēties noteikumus, kad saskaņoto paziņojumu drīkst izmantot. Kopumā saskaņotais paziņojums ir lielisks veids kā sarežģītu situāciju risināšanu padarīt vienkāršāku un efektīvāku, tajā pašā laikā samazinot arī birokrātisko slogu.