Vai esi gatavs jaunajai velo sezonai, bet vēl nezini, kurp doties? Rīga ir lieliska pilsēta velobraukšanai, piedāvājot gan speciāli izbūvētus veloceliņus, gan Daugavas promenādi, kas upes labajā krastā stiepjas no Vecrīgas līdz pat Ķengaragam un vairākus parkus. Šeit riteņbraucēji var baudīt gan dinamisko pilsētvidi, gan mierpilnu atpūtu dabā. Velosipēds Rīgā nav tikai pārvietošanās līdzeklis, bet arī iespēja izbaudīt pilsētu no cita skatupunkta, izvairoties no sastrēgumiem un atklājot vietas, kuras ar auto bieži paliek nepamanītas. Šajā rakstā apskatīsim populārākos velo maršrutus Rīgā, kas piemēroti gan ikdienas braucieniem, gan atpūtas braucieniem.
Populārākie velosipēdu maršruti Rīgā
Rīgā ir vairāki oficiāli veloceliņi, taču tie nav vienīgā opcija, kur baudīt braucienu ar velosipēdu. Galvaspilsētā un tās apkārtnē pieejami dažādi velomaršruti, kas piemēroti gan ikdienas braucieniem, gan garākiem izbraucieniem brīvdienās. Apskatīsim dažus no tiem.
Centra un Vecrīgas maršruts – baudot pilsētas sirdi
Centra un Vecrīgas maršruts sākas pie Brīvības pieminekļa, ved cauri Vecrīgas šaurajām ieliņām un turpinās gar Daugavas promenādi, piedāvājot skaistus skatus uz upi un pilsētas panorāmu. Šis aptuveni 5–7 km garais maršruts ir piemērots tiem, kas vēlas nesteidzīgi izbaudīt Rīgas vēsturisko centru un tās arhitektūru. Šajā maršrutā ir arī vairāki veloceļi: velojosla vienā virzienā no Andrejostas uz Centru, A. Čaka ielas velojoslas no Ērgļu līdz Elizabetes ielai un citas.
Mežaparka un Ķīšezera maršruts – dabas un atpūtas cienītājiem
Šis 7 km garais maršruts sākas Rīgas centrā un ved pa ērti izbūvētu veloceliņu līdz Mežaparkam, vienam no zaļākajiem un mierīgākajiem pilsētas rajoniem. Brauciens gar Ķīšezeru piedāvā skaistus skatus un iespēju finišēt ar peldi vai atpūtu pie ūdens. Mežaparkā var izbaudīt ne tikai dabas tuvumu, bet arī apmeklēt Rīgas zooloģisko dārzu un ieturēt maltīti kafejnīcā. Šis maršruts ir ideāli piemērots ģimenēm.
Daugavas labā krasta maršruts – aktīvās atpūtas mīļotājiem
Šis aptuveni 20–25 km garais maršruts sākas Vecrīgā un ved pa Krasta ielas veloceliņu gar Daugavas krastu līdz Rumbulai, piedāvājot panorāmas skatus uz Zaķusalu, TV torni un Dzelzceļa tiltu. Ceļā iespējams piestāt Ķengaraga promenādē, kur var apskatīt Daugavas molu. Turpinot braucienu, maršruts ved uz Rīgas HES un tālāk uz Doles salu un Salaspili. Šis maršruts ir ideāli piemērots aktīvās atpūtas cienītājiem, kas vēlas baudīt garāku un dinamiskāku braucienu.
Jūrmalas velo maršruts – no Rīgas līdz pludmalei
Rīga–Jūrmala veloceliņš ir aptuveni 20–25 km garš un sākas Imantā, vedot cauri mežiem un piepilsētai līdz Majoriem. Šis maršruts ir lieliski piemērots gan sportiskiem braucējiem, gan tiem, kas vēlas nesteidzīgi nokļūt līdz jūrai un baudīt atpūtu pludmalē. Nonākot Jūrmalā, iespējams turpināt ceļu gar piekrasti vai atpūsties kafejnīcās un baudīt kūrorta atmosfēru.
Vecāķu velomaršruts – no Mežaparka līdz jūrai
Šis maršruts piedāvā aizraujošu braucienu no Mežaparka līdz Vecāķiem, atklājot gan Rīgas arhitektūras mantojumu, gan dabas skaistumu. No Mežaparka ceļš ved uz Vecmīlgrāvi, kur vērts piestāt pie kultūras pils "Ziemeļblāzma". Tālāk velomaršruts turpinās uz Vecāķiem – iecienītu atpūtas vietu ar baltu smilšu pludmali. Izturīgākie var doties tālāk uz Mangaļu pussalu, kur atrodas Piejūras dabas parks, militārā mantojuma objekti un Austrumu mols ar bāku.
Daugavgrīvas salas maršruts
Daugavgrīva ir savdabīga Pārdaugavas apkaime, kas vēl pirms četrām desmitgadēm bija slēgtā militārā zona. Mūsdienās tā ir populāra atpūtas vieta. Daugavgrīvas sala (Buļļu sala) ir lielākā Latvijas sala un pieprasīts galamērķis velo entuziastiem, īpaši tiem, kuri vēlas apvienot dabas baudīšanu ar aktīvu atpūtu. Maršruts ir 14 km garš (apļveida brauciens), kas sākas un noslēdzas Birzes ielā pie Daugavgrīvas cietokšņa. Tā grūtības pakāpe var būt vidēja vai grūta, atkarībā no smilšu cietības liedagā. Maršruts ved cauri Daugavgrīvas apkaimei, iekļaujot šādas ielas un teritorijas: Birzes iela, Parādes iela, Dzintara iela, Ilmeņa iela, jūras krasts (pa liedagu), Daugavgrīvas dabas liegums, Parādes iela, Flotes iela un atpakaļ uz Birzes ielu. Maršrutu var pagarināt līdz Vakarbuļļiem (+2,6 km vienā virzienā), kur iespējams atpūsties pludmalē vai apmeklēt kafejnīcu.
Kā sagatavoties velobraucienam?
Lai velobrauciens būtu patīkams un drošs, svarīgi labi sagatavoties. Pirmkārt, pārbaudi velosipēda tehnisko stāvokli – riepu spiedienu un bremzes, kā arī pārliecinies, ka ķēde ir ieeļļota un slēdzene labi strādā. Otrkārt, parūpējies par savu drošību – uzvelc ķiveri, ērtu apģērbu un, ja plāno braukt tumsā, pārliecinies par atstarotāju esamību un par ļaunu nenāks nelaimes gadījumu apdrošināšana. Treškārt, paņem līdzi nepieciešamās lietas: dzeramo ūdeni un, ja brauciens ir garāks, arī uzkodas. Plāno maršrutu iepriekš, lai zinātu, kur iespējams atpūsties un papildināt ūdens krājumus.
Lai plānotu savu velobraucienu, noderīgs rīks ir Rīgas veloceļu karte, kas sniedz pārskatu par esošajiem un plānotajiem veloceliņiem, velojoslām un drošākajiem maršrutiem pilsētā. Tā ir pieejama vietnē pilsetacilvekiem.lv, kur regulāri tiek atjaunota informācija par Rīgas veloinfrastruktūras attīstību. Izmantojot šo karti, ikviens velobraucējs var plānot drošāku un ērtāku pārvietošanos pa pilsētu.
Apkopojot svarīgāko – Rīga piedāvā daudzveidīgus velo maršrutus. Tie, kas vēlas izjust Rīgas vēsturisko šarmu, var doties Centra un Vecrīgas maršrutā, kas ved cauri pilsētas sirdij un gar Daugavas promenādi. Dabas un atpūtas cienītājiem lieliski piemērots būs Mežaparka un Ķīšezera maršruts, kur var baudīt priežu mežus un atpūtu pie ūdens. Savukārt aktīvākiem braucējiem piemērots Jūrmalas velo maršruts. Ieskaties Rīgas veloceļu kartē un izvēlies sev piemērotāko maršrutu!