Tuvojoties ziemas sezonai, kad ceļus pārklāj sniegs un ledus, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par to, kā nodrošināt drošību uz ceļa. Riepas ir tas elements, kas nodrošina automašīnas saskari ar ceļu, tāpēc pareizai riepu izvēlei ir būtiska nozīme. Taču, vai katra riepa spēj nodrošināt maksimālu saķeri un stabilitāti, braucot ziemas apstākļos?
Kāpēc svarīgi zināt apzīmējumus?
MK noteikumos Nr.295 "Noteikumi par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļa" noteikts, ka noteiktajā ziemas periodā (1.decembris - 1.marts), transportlīdzekļiem ir jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām, kas ir īpaši konstruētas izmantošanai sniega vai ledus apstākļos. Taču kā zināt, vai riepas atbilst noteikumiem?
Šeit palīgā nāk riepu apzīmējumi. Attiecībā uz ziemas riepām, noteikumi paredz, ka ziemas riepai ir jābūt marķētai ar apzīmējumu "kalns un sniegpārsliņa". Taču "kalns un sniegpārsliņa" nav vienīgais apzīmējums, kas jāņem vērā, izvēloties ziemas riepas.
Apskatīsim populārākos ziemas riepu apzīmējumus.
Galvenie ziemas riepu apzīmējumi
Viens no galvenajiem apzīmējumiem, kas var būt uz ziemas riepām ir burtu kombinācija, kas norāda kādiem laikapstākļiem riepa ir paredzēta. Populārākie apzīmējumi ir:
M + S vai M&S — dubļi + sniegs (Mud + Snow). Ar šo kombināciju var apzīmēt gan vissezonas, gan ziemas riepas. Tomēr jāņem vērā, ka, sākot ar 2024.gada ziemas sezonu, ja riepas būs apzīmētas ar M + S, bet bez jaunā marķējuma "Kalns un sniegpārsliņa", tās vairs netiks uzskatītas par ziemas riepām un izmantot tās nav atļauts.
AS (All Seasons) — vissezonas riepas.
AW (All Wather) — šajā gadījumā riepas paredzētas braukšanai jebkuros laikapstākļos.
Vēl viens apzīmējums, kas palīdzēs izvēlēties automašīnai piemērotākās riepas, ir burta apzīmējums, kas norāda uz transportlīdzekļa klasi, kuram ir paredzēta riepa. Piemēram, apzīmējums P nozīmē, ka riepa ir paredzēta vieglajai automašīnai (Passenger car), savukārt LT nozīmē, ka riepa ir paredzēta smagajai automašīnai (Light Truck).
Bez šiem apzīmējumiem ir arī citi riepu apzīmējumi, kas palīdzēs noteikt, vai konkrētā riepa būs piemērota Tavam transportlīdzeklim.
Citi riepu apzīmējumi
Ir trīs svarīgi faktori, kas ietekmē riepas atbilstību un veiktspēju, tie ir — riepas izmērs, ātruma un slodzes indekss, kā saķere.
Riepu izmērs
Uz katras riepas atradīsi apzīmējumu līdzīgā formātā — 205/55 R16. Šie skaitļi un burti sniedz svarīgu informāciju par riepas izmēru un specifikācijām. Pirmais skaitlis "205" norāda riepas platumu milimetros no viena sāna līdz otram. Otrais skaitlis "55" apzīmē riepas profila augstumu attiecībā pret platumu. Burts "R" apzīmē riepas radiālo konstrukciju, savukārt pēdējais skaitlis "16" norāda diska diametru collās, uz kura šī riepa būs piemērota montāžai. Šī informācija ir būtiska, lai izvēlētos riepas, kas precīzi atbilst Tavai automašīnai un nodrošina optimālu veiktspēju.
Ātruma un slodzes indeksi
Tāpat riepas tiek marķētas ar ātruma un slodzes indeksa apzīmējumu. Ātruma indekss jeb ātruma koeficients (SI) tiek apzīmēts ar burtu, piemēram, T, H vai V, un norāda maksimālo ātrumu jeb darba ātrumu, kādu riepa spēj izturēt, nodrošinot drošu braukšanu. Piemēram:
- K indekss nozīmē, ka riepas maksimālais ātrums ir 110 km/h,
- L indekss — līdz 120 km/h,
- M indekss — līdz 130 km/h,
- N indekss — līdz 140 km/h,
- P indekss — līdz 150 km/h,
- Q indekss — līdz 160 km/h,
- R indekss — līdz 170 km/h,
- S indekss — līdz 180 km/h,
- T indekss — līdz 190 km/h utt.
Svarīgi atcerēties, ka riepas ātruma indekss jāizvēlas, pamatojoties uz automašīnas tehniskajām specifikācijām un maksimālo atļauto ātrumu. Pārsniedzot šo ātrumu, riepas var zaudēt savas īpašības un radīt bīstamas situācijas.
Savukārt slodzes indekss tiek apzīmēts ar skaitli, piemēram, 91 vai 95, un tas norāda maksimālo svaru (kilogramos), ko viena riepa var izturēt, kad automašīna ir pilnībā noslogota. Piemēram, indekss 91 nozīmē, ka riepa var izturēt līdz 615 kg slodzi, bet 95 indekss — līdz 690 kg.
Riepu marķējumi par degvielas ekonomiju un saķeri uz slapja ceļa:
Uz riepas var atrast arī degvielas patēriņa efektivitātes apzīmējumu. Tas tiek apzīmēts ar burtiem no A līdz G, kur A ir augsts vērtējums, bet G — zems. Starpība starp A un G vērtējumu nozīmē degvielas patēriņa samazinājumu par 7,5%. Proti, izvēloties riepas ar A vērtējumu, uz katriem nobrauktajiem 1000 kilometriem varat ietaupīt vairāk nekā 6 L degvielas.
Līdzīgi tiek apzīmēta arī saķere uz mitra ceļa seguma — A (augstākais vērtējums), F (zemākais vērtējums). Praksē, automašīna ar A vērtējuma riepām apstāsies par 18 metriem ātrāk nekā automašīna ar F marķējuma riepām.
Kā izvēlēties piemērotākās ziemas riepas?
Lai izvēlētos piemērotākās riepas ziemas apstākļiem, ņem vērā sekojošus faktorus:
Riepu apzīmējumi
Izvēlies riepas, kas atbilst tavai automašīnai, jāņem vērā riepas uzbūve, riepas platums, augstuma/platuma attiecība un riepas diametrs. Pārliecinieties, ka riepas atbilst automašīnas maksimālajam ātrumam un spēj izturēt automašīnas kopējo slodzi. Ziemas apstākļiem bieži tiek ieteiktas riepas ar nedaudz zemāku ātruma indeksu, bet augstāku saķeri.
Braukšanas apstākļi
Izvēle būs atkarīga no tā, kādos apstākļos plāno braukt. Ziemas sezonai izvēlies riepas ar jauno apzīmējumu "kalns un sniegpārsliņa".
Automobiļa specifikācijas
Vienmēr pārbaudi automašīnas ražotāja norādījumus par ieteicamajiem riepu izmēriem un specifikācijām.
Likumi un prasības
Pārliecinies, ka tavas izvēlētās ziemas riepas atbilst likumdošanai. Piemēram, vai riepai ir atbilstošs minimālais protektora dziļums. Ziemas riepām bieži tiek prasīts lielāks minimālais protektora dziļums (parasti 3–4 mm), lai nodrošinātu labāku saķeri.
Cena un kvalitāte
Lai gan cena var būt svarīgs faktors, ir būtiski izvēlēties kvalitatīvas ziemas riepas, kas atbilst Tavām braukšanas prasībām un nodrošina drošību. Lielāka investīcija labās ziemas riepās ilgtermiņā atmaksāsies ar drošāku braukšanu un riepu ilgāku kalpošanas laiku.
Atgādinājums par regulāru riepu pārbaudi un uzturēšanu
Regulāra riepu pārbaude un uzturēšana ir būtiska drošas braukšanas sastāvdaļa, it īpaši ziemas apstākļos. Pārbaudi riepu protektora dziļumu, lai pārliecinātos, ka tas atbilst prasībām. Ar to palīdzēs riepas protektora nodiluma indikators. Tāpat ik pa laikam pārbaudi riepu gaisa spiedienu, jo zemā temperatūra tas var samazināties.
Aicinājums konsultēties ar profesionāļiem riepu izvēlē
Ja rodas šaubas par riepu apzīmējumiem vai to piemērotību automašīnai un braukšanas apstākļiem, ieteicams konsultēties ar speciālistu, lai nodrošinātu vispareizāko izvēli un drošību uz ceļa.
Noslēgumā — saprast riepu apzīmējumus ir būtiski, jo tie sniedz svarīgu informāciju, kas ietekmē automašīnas veiktspēju un drošību. Zinot šos parametrus, varēsi izvēlēties riepas, kas atbilst automašīnas specifikācijām un braukšanas apstākļiem.
Atgādinām, ka CSDD rekomendē ziemas riepu uzstādīšanu jau no novembra, jo vasaras riepu saķeres īpašības samazinās jau pie plus 4-6 grādiem.